30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Facebook, Singapur’daki Operasyonlarını Temiz Enerjiyle Yürütecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel teknoloji devi Facebook, Singapur operasyonlarında kullandığı elektriği temiz enerji kaynaklarından sağlamak için Sembcorp ile 20 yıllık anlaşma imzaladı.

Sembcorp, Facebook’u Singapur’da 900’e yakın çatıda kurulu şebekeden bağımsız güneş panelleri aracılığıyla yenilenebilir enerji ile besleyeceğini söyledi. Projenin 2020’de bitmesi bekleniyor.

Facebook, Eylül ayı başında Singapur’da bir veri merkezi kurduğunu açıkladı. Dünyada on beşinci ve Asya’da ilk olan tesis, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek.

Facebook Küresel Enerji yöneticisi Bobby Hollis, dün yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma Singapur veri merkezimizi ve yerel ofislerimizi yüzde 100 yenilenebilir enerji ile desteklemeye yönelik ilk adımı temsil ediyor” dedi.

Hollis, şirketin “Singapur’daki yenilenebilir enerji pazarının büyümesinde devam eden ivmeyi görmek için heyecan duyduğunu” da sözlerine ekledi.

Sembcorp ile yapılan anlaşma, Facebook’un operasyonlarını temiz enerjiyle gerçekleştirmeye yönelik yaptığı son kurumsal güç tedarik anlaşması oldu.

Temmuz ayında, Oregon’daki Prineville Data Center’ın, Pacific Power ile yeni bir ortaklık çerçevesinde yüzde 100 güneş enerjisi ile destekleneceği açıklandı. Ayrıca, tüm Facebook ofisleri, Kaliforniya’daki Menlo Park’taki merkezlerinde, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile destekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.