30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EYODER: Ekosistemi Korumada Enerji Verimliliği Çok Önemli

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), iklim değişikliğine dikkat çekerek enerjinin verimli kullanılmasının ekosistemi korumak açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

EYODER, 2019 yılının dünyanın dört bir yanında iklim değişikliği ile mücadele çağrısının daha güçlü duyulduğu ve küresel bir sivil harekete dönüştüğü yıl olduğunu ifade ederek şunları paylaştı:

“2019 yılı, dünyanın dört bir yanında iklim değişikliği ile mücadele çağrısının daha güçlü duyulduğu ve küresel bir sivil harekete dönüştüğü yıl oldu. İklim değişimini hükümet gündeminde en üst sıraya koyan Danimarka’dan, “iklim krizi” ilan eden Sidney’e; 15 yaşında İsveç parlamentosu önünde başlattığı protesto ile küresel çapta bir hareket yaratan Greta Thunberg’den, Filipinli piskoposlarının ekolojik diyalog çağrısına, “iklim eylemi” dünyanın dört bir köşesinde politik alanda hız kazanmaya devam ediyor.

Türkiye toplumunun iklim krizi konusunda endişeleri ve farkındalığını değerlendirmek üzere İklim Haber ve KONDA Araştırma ve Danışmanlık tarafından 29 ilde gerçekleştirilen anket sonuçları ile hazırlanan ‘Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019’ raporu çarpıcı sonuçlar verdi. Anket kapsamında vatandaşların iklim krizi ve ülkemiz üzerindeki etkileri, merkezi ve yerel yönetimlerin attığı adımlar ve benzeri konulardaki görüşleri, endişeleri ve enerji konusunda tercihleri değerlendirildi.

Söz konusu rapora göre Türkiye’de her iki kişiden biri iklim krizinin etkilerinin ülkemizde şimdiden hissedilmeye başlandığına inanıyor. Toplumun %71’i afetlerin arttığını ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğunu düşünüyor.

Bu sonuçlar uluslararası araştırmaları yansıtır şekilde. Temmuz ayı başında Birleşmiş Milletler’in yaptığı açıklamaya göre dünya çapında her hafta bir olağanüstü hava olayı ya da afet yaşanıyor.2 Raporda değinildiği gibi, iklim değişimine en hassas bölgelerden birinde bulunan Türkiye’de de Meteroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, son üç yıl ülke tarihinde en çok meteorolojik afetin görüldüğü dönem oldu. İklim değişikliğinin etkilerinin artması ile ekonomi dahil tüm alanlarda olumsuz sonuçların katlanarak devam edeceği aşikâr.

Anket sonuçlarının ışık tuttuğu ayrı bir konu da giderek büyüyen bu tehdide karşı vatandaşların merkezi ve yerel yönetimlerin aldığı tedbirler hakkında görüşleri. Rapor iklim konusunda alınan politik karar ve uygulamaların ciddi şekilde arttırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Rapor açıkca ortaya koyuyor ki, iklim değişikliği ve etkileri konusunda toplumsal farkındalığımız günden güne artıyor. Bununla birlikte, konu üzerinde seri bir şekilde iyileştirmeye gidilmesi, gelişmiş devletlerin hızına yetişilerek kriz kontrol edilemez bir boyuta ulaşmadan müdahale edilmesi gerekiyor.”

“Enerji üretiminin en kolay, en ucuz, en hızlı ve en kârlı yolu enerji verimliliğini sağlamak.”

Dünya emisyonlarının yaklaşık %70’inden enerji sektörünün sorumlu olduğu belirten EYODER, iklim değişikliği ile mücadelede enerjinin verimli üretilmesinin ve kullanılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları aktardı:

“Enerjide emisyon zengini kömür ve doğalgaz gibi konvansiyonel kaynaklardan, kesintili üretim yapan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş süreci yaşıyoruz. Bu süreçte EYODER olarak, iklim değişikliği ile mücadelenin en uygun yolunun mevcut enerjimizi daha verimli kullanmak olduğuna; temiz enerji üretmenin en kolay, en ucuz, en hızlı ve en kârlı yolunun enerji verimliliğinden geçtiğine inanıyoruz.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.