30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Exxon Mobil’e New York Başsavcılığı Dava Açtı

ABD (Enerji Portalı) – New York Başsavcılığı çevreyi kirletmekten ve iklim değişikliklerinden sorumlu tutarak Dünya’nın en büyük enerji şirketlerinden olan Exxon Mobil’e dava açtı.

New York Başsavcılığı’nın Dünya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Exxon Mobil‘e dava açtı. Şirketin yıllardır iklim değişikliğine karşı gerekli mücadeleyi vermediğini iddia eden savcılık firmanın eski CEO’su, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson‘ı da çevrenin kirletilmesi suçuna ortak olmakla itham ettiği bilgisi verildi.

Exxon’ın iklim değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak yatırımcılarına doğru bilgiler vermediğini söyleyen New York Başsavcısı Barbara Underwood, Exxon yatırımcılarına küresel ısınmaya dair çalışmalarda bulunduğunu söylemesine rağmen bunu yapmıyor. Fakat sürekli olarak iklim değişikliği üzerine çalışmalar yaptığını söylüyor.” diye belirtti.

Exxon sözcüsü Scott Silvestri savcılığın iddialarına dayanaksız olarak tanımladı. Silvestri, “Bu mesnetsiz iddialar kapalı kapılar ardında yapılan lobi faaliyetlerinin bir sonucudur.” şeklinde konuştu.

Eski CEO Rex Tillerson ise konuyla ilgili olarak henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir