30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    5,991
  • EURO
    6,7407
  • BIST
    96861
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Exxon Mobil Doğu Akdeniz’de Doğalgaz ve Petrol Arayacak

KIBRIS (Enerji Portalı) – Doğu Akdeniz’de gerilimin hakim olduğu bir dönemde, Exxon Mobil Kıbrıslı Rumlarla birlikte Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arayacak. Exxon Mobil’in 10. parselde gerçekleştireceği araştırmalara destek verecek olan dört gemi Limasol Limanı’na demirlediği öğrenildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e doğalgaz ve petrol araştırmaları için gönderdiği Barbaros Hayrettin Paşa ve Fatih gündemdeyken, Kıbrıs Rum tarafı ABD’li büyük bir enerji devi ile doğalgaz aramaları hazırlanıyor. Amerikan Exxon Mobil şirketi önümüzdeki haftalarda Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışmalarına başlayacak. Exxon Mobil’in 10. parselde gerçekleştireceği araştırmalara destek verecek olan dört gemi Limasol Limanı’na demirledi. Exxon Mobil yeni araştırmaları iki Kıbrıslı şirket ile beraber gerçekleştirecek. Çalışmalar başlamadan önce Limasol’da bulunan dört gemi kazı sahasında bir tatbikat gerçekleştireceği öğrenildi.

Yeni kazının eldeki verileri teyit etmesi halinde Kıbrıs çok önemli bir doğal gaz rezervine sahip olacak…

Exxon Mobil bölgede hakim olan yüksek tansiyona ve gerilime rağmen 10. parseldeki çalışmaların öngörüldüğü şekilde gerçekleştirileceği mesajını veriyor.  Kıbrıs Rum tarafında da yeni kazı öncesinde ümitli bir bekleyiş söz konusu. Yeni kazının eldeki verileri teyit etmesi halinde Kıbrıs çok önemli bir doğal gaz rezervine sahip olacak.

Exxon Mobil’in kazı çalışmaları Doğu Akdeniz’de gerilimin hakim olduğu bir döneme denk geliyor…

Exxon Mobil’in Kıbrıs açıklarında başlatacağı kazı çalışmaları Doğu Akdeniz’de gerilimin hakim olduğu bir döneme denk geliyor.  Türkiye kendisinin hak iddia ettiği parsellerde başka devletlere ait unsurların çalışmalarına izin vermeyeceğini ilan etmiş durumda.  Rum tarafı ise Türkiye’nin uyarılarına rağmen kendisinin belirlediği yol haritası ile enerji konusunda mesafe kat etmeye kararlı gözüküyor.  Exxon Mobil’in kazıları Doğu Akdeniz’de Fatih gemisinin Türkiye adına ayrı kazı çalışmaları başlattığı bir döneme denk geliyor. Kaynak: Gazete Duvar/ Nikolaos Stelya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir