30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Evinizde Enerji Tasarrufu Sağlamanız İçin Kolay İpuçları

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yüksek enerji faturaları gerçeğini değiştirecek 6 enerji tasarrufu taktikleri ile faturalarınızı düşürebilirsiniz.

Artan enerji maliyetlerinizi karşılamak için motivasyonu arttırmak bazen zor olabilir (Özellikle de nereden başlayacağınızdan emin değilseniz). Gerçek şu ki, faturalarınızda daha iyi sonuçlar elde etmek için yaşam tarzınızdaki küçük alışkanlıkları ayarlayabilir ve böylece korkunç fatura gerçeğini değiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki taktiklerle elektrik faturalarınızda maliyetleri azaltmanın ve yol boyunca enerji tasarrufu yapmanın bazı yollarını vurgulayacağız:

1. Kullanımda değilken herhangi bir aleti kapatmak

Hepimiz açık olan cihazları onlarla işimiz bittiğinde kapatmamaktan suçluyuz. Onları güç noktasında kapatmak, özellikle uzaktan kumandayı (bilgisayarınız gibi) kapatarak önemli ölçüde güç tasarrufu sağlayabilir.

2. Güneşlikler, perdeler ve kapılar

Panjurları, perdeleri ve kapıları kapatarak ısı ve soğuk havayı mekanınıza hapsedin. Bu, amaçladığınıza bağlı olarak odanızı soğuk veya sıcak tutacak. Yaz aylarında, güneş ışınları etkili bir şekilde engellendiği için bu taktik özellikle kullanışlı oluyor.

3. Çamaşır taktikleri

Tüm giysilerinizi kurutucuya atmak caziptir, ancak bu cihazların çalıştırılması pahalı olabilir. Bunun yerine, fazladan birkaç dakikanızı çamaşırlarınızı dışarıda veya hava uygun değilse içeride bir kıyafet askılığına asarak geçirin. Ek olarak, Victoria Energy Saver’a göre, kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayarak yılda 115 dolara kadar tasarruf edebilirsiniz.

4. Isıtma ve soğutma

Sabah uyanmaktan ve yataktan sürünerek kış uykusunun ayak parmaklarınızı ısırmaktan daha kötü bir şey yoktur. Hepimiz evi hızlı bir şekilde ısıtmak umuduyla ısıtıcıyı çalıştırıyoruz. Ancak bu da gereksiz yüksek faturaların önemli bir nedenidir. Isıtıcınız veya klimanız, evinizin kullanmadığınız kısımlarını kesmenize izin veriyorsa, bu da tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olacak.

5. Enerji planı

Elektrik veya gaz faturanızdaki ince baskı önemlidir. Bunu okumamak, özellikle bulunduğunuz yerde daha rekabetçi teklifler varsa, kullanımınız için çok fazla ödeme yaptığınız anlamına gelebilir. Sürpriz olmadığından emin olmak için her yıl planınızı kontrol etmenizi öneririz.

6. Güneş enerjisi

Dünya çapında popülerliğe yükselen, güneş enerjisi sistemleri size kendi elektriğinizi üretme ve hatta fazlalığı şebekeye geri çekme (cha-ching) yeteneği sunar. Sadece çatı katınıza bir dizi panel takarak enerji faturalarınızı yüzde 30 ile 40 oranında azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.