30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Evimize Güneş Enerji Santrali Kurma Maliyeti Nedir? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş Enerji santrali konusunda belki de en çok karşılaştığım soru diyebilirim. Bu konuda daha önce farklı makaleler yazmıştım ancak bu video incelemesinde, maliyeti oluşturan ana kalemlere tek tek bakacağız.

Şebeke bağlantılı sistemin bileşenlerinin yanı sıra evrak süreçlerinin de maliyet içerisinde yer aldığını göreceğiz. Videoda evimize kuracağımız 3 kW kapasiteli güneş enerji santralinin ne kadar üretim yapacağı ve maliyeti ayrıca daha düşük bütçeli kurulumlar için mikro invertör çözümünü önereceğim ve tabi ki birazda geri dönüş sürelerinden bahsedeceğim.

Kanalıma Abone Olun!

Fikir vermesi adına, her bir kW kapasite için 1300-1500 dolar seviyelerinde yatırım maliyeti hesap edebilirsiniz. Bir başka değişle 10 kW kapasite için 13-15 bin dolar gibi (evrak süreçleri de dahil) düşünebilirsiniz.

Evimize güneş enerji santrali kurmak istediğimizde odak noktamız, kendi ihtiyacımız (öztüketim) için kurmak olmalıdır. Zira sadece elektrik satışı odaklı kurulum ,ticari olarak yatırımcısını memnun etmeyecektir. 2019 4.çeyrek zammı ile birlikte evlerde kullandığımız elektrik birim fiyatı 1 kwh için 0,71 kuruş ve ticarethaneler için 0,93 kuruş civarındadır. Kuracağımız sistemi, faturamızı sıfıra çekme yönünde kurgularsak geri dönüş süreleri daha kısa olacaktır. Ortalama geri dönüş süreleri 7-8 yıl bandındadır. Bu süreler kullanılan malzemelere göre artıp azalabilmektedir. Güneş Enerji Santralimizde kullanılan her ürünün ucuz alternatifleri kesinlikle vardır. O yüzden amacınız en ucuza yaptırmak olmasın , tabi ki bütçemizi göz önünde bulunduracağız ancak sistemin en ucuz parçası olan kablo konnektörü bile kaliteli tercih etmeliyiz .Güneş enerji santrallerinde kablo konnektör kaynaklı problemlerin oranlarını araştırabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; “3 kW solar enerji sistemi evime kuracağım fiyatı nedir? ne kadar enerji üretir? Uygun fiyatlı solar enerji sistemleri var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Amortisman süresi ne kadardır?” gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalıştım. Dikkat edilmesi gereken konu , sadece ticari satış olarak bakılmamasıdır. Odak noktamız kendi elektrik ihtiyacımızı karşılamak olmalıdır.

Köşye Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.