30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji
teksan

teksan

EVD Yetkilendirmesi ve Enerji Verimliliği Piyasa Toplantısı Yapıldı

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü bünyesinde, 26 Mart 2018 tarihlerinde sektör temsilcilerinin katılımı ile ‘EVD Yetkilendirmesi ve Enerji Verimliliği Piyasası Toplantısı’ gerçekleştirilmiştir.

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı dâhilinde, 2018-2023 döneminde; yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi (EVD) sayısının ve etkinliğinin arttırılması hedefleri kapsamında sektör temsilcilerine 2018-2013 enerji verimliliği yol haritası hakkında bilgi verilmiştir. Toplantıya; YEGM Genel Müdür Yardımcısı Yüksel MALKOÇ, Daire Başkanı Ersoy METİN ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca; Eğitim Etüt Yetkilendirme Grubu Koordinatörü Hüseyin Can TOPCAN ‘EVD Şirketleri Yetkilendirme Süreci’ hakkında ve ETK Uzman Yardımcısı Bahadır Sercan GÜMÜŞ ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’ hakkında sunumlarını gerçekleştirilmiştir. Elektrik-gaz dağıtım şirketleri, ekipman üreticileri ve satıcıları, proje ve danışmanlık firmalarından 50 temsilcisinin katılım sağladığı toplantı sonunda yapılan Soru-Cevap bölümünde, YEGM Yetkilendirme Komisyonu ve temsilcileri tarafından EVD Şirketi yetkilendirmesi ve enerji verimliliği piyasasındaki gelişmeler hakkında katılımcılara bilgilendirme yapılmıştır.

Bu kapsamda; EVD şirketleri vasıtasıyla enerji verimliliği piyasanın geliştirilmesi, kamu ve özel sektörde Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) modelinin hayata geçirilmesi, VAP desteklerinin miktarının ve etkinliğinin arttırılması ile desteklenen proje sayısına bağlı olarak sektörde daha çok EVD Şirketine ihtiyaç duyulması, konut sektöründe kullanılan kredilendirme mekanizmasına enerji verimliliği uygulamalarının da dahil edilmesi, EVD şirketleri ile sanayi, bina, tarım, ulaştırma ve enerji sektörlerinde hedeflenen eylemler dahilinde etüt, danışmanlık, finans destek sistemi, iyileştirme uygulamalarının yürütülmesi ve yetkilendirme mevzuatının güncellenmesi hususları değerlendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir