30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“EVD İle Hizmet Alan Firma Arasında Bir Hakem Olması Sektör İçin İyi Olabilir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA, sürdürdüğü çalışmalar ile enerji sektöründe yaşanan ve yaşanabileceği durumları irdelemeye devam ediyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, “Sürdürülebilirlik İçin Özel Sektörün Enerji Verimliliği İş Modelleri” başlığı altında Türkiye’deki özel sektör çalışmalarını masaya yatırdı. Sabancı Üniversitesi ve CDP desteği ile yapılan toplantıda farklı şirketlerden 36 önemli isim yer aldı.

Yapılan toplantı sonucunda özetle şu sonuçlar ortaya koyulmuştur:

  • Enerji verimliliğine yönelimin sağlanması için gerekli teknolojinin sunumu yeterli olmayabiliyor, tüketicinin bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve motive edilmesi gerekli.
  • Enerji verimliliğine yönelik ulusal eylem planları doğru yönü gösteriyor ve detayları içeriyor, ancak planların hayata geçirebilmesi için hukuksal altyapı geliştirilmeli, teşvik/zorunluluk/yükümlülük mekanizmaları geliştirilmeli.
  • Enerji verimliliğinde akredite bir kuruluşun enerji yönetimi firması/ESCO ile hizmeti satın alan taraf arasında hakemlik görevi üstlenmesi uygulamaya güveni artırabilir, bu bir süper ESCO modeli olabilir.
  • Enerji piyasalarının daha şeffaf, katılımcı, talep tarafı katılımını da içerecek şekilde yeniden yapılandırılması enerji verimliliğinin sağlanasına önemli katkı sağlayabilir.
  • Ölçüm altyapısının geliştirilmesi finansal kuruluşlar açısından da önem taşıyor; tasarruf edilen enerjinin üretilen enerji gibi teminat olarak kabul edilebilmesi için güvenilebilir ve belgelenebilir şekilde ölçülebilmesi gerekli.
  • Türkiye’de sayaç okuma gibi mevcut yapılarla bile yalnız yönetimi iyileştirerek ek yatırım yapmadan %8-9 iyileştirme mümkün.

SHURA’nın ilgili toplantıya dair özet raporuna buradan ulaşarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.