30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EVÇED, Beklenen Yönetmeliği Yayımladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji ve Çevre Dairesi Başkanlığı, “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” taslağını kamuoyunun görüşlerine açtı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji ve Çevre Dairesi Başkanlığı (EVÇED), sektör tarafından merakla beklenen yönetmeliği hazırladı. 44 maddeden oluşan yönetmelikte pek çok değişiklik ve eklemeler yapıldı.

Yönetmelikte dikkat çeken kısımlar şöyle oldu:

  • Bazı ifadeler çıkarılarak yeni tanımlamalar yapıldı,
  • Enerji Verimliliği Uzmanı eğitim prosedürlerinde değişiklik yapıldı,
  • Verimlilik projelerine başlangıç tarihinden itibaren başlayarak iki yıl içinde uygulanması zorunluluğu getirildi.
  • Enerji Yoğunluğu’nu hesaplama metotları belirlendi.
  • 1000 TEP üstü olan yerlere enerji etüdü zorunluluğu getirildi,
  • Enerji yöneticisi görevlendirmekle yükümlü kamu binalarına, ticari ve hizmet binaları ile endüstriyel işletmeler ve enerji yönetim birimi kurmakla yükümlü organize sanayi bölgelerine ve endüstriyel işletmelere (1000 TEP üstü yerlere) en geç 2023 yılının sonuna kadar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurma zorunluluğu getirildi,
  • Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) projesi hazır olana başvuru hakkı verildi,
  •  Etütteki projelere uygulama zorunluluğu getirildi,
  • Termik santrallere enerji etütü zorunluluğu getirildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağına ilişkin görüşlerin, Mevzuat Görüş Bildirme Formuna uygun olarak 09.11.2019 tarihine kadar resmi yazı ile Bakanlığımıza ve e-posta ile bilgi.evced@enerji.gov.tr adresine gönderilmesi gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

İlgili yönetmeliği indirmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/Yönetmelik-Taslağı.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Görüş Bildirme Formu’nu indirmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/Görüş-Bildirme-Formu.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.