30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Eurostat: Tüm Ülkeler Petrol ve Ürünlerinde İthalata Bağımlı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ülkelerin 2017 yılı enerji ithalatı bağımlılığı verilerini açıkladı. Çalışmaya göre, Türkiye, 39 Avrupa ülkesi içinde enerjide ithalata en fazla bağımlı olan beşinci ülke oldu.

Türkiye enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için büyük bir mücadele veriyor ancak çalışmalara rağmen hala enerjide büyük ölçüde dışa bağımlılık sürüyor. Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 77’sini ithal ederek karşılıyor.

En fazla bağımlı olan ülke Malta…

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ülkelerin 2017 yılı enerji ithalatı bağımlılığı verilerine göre; enerjide ithalata en fazla bağımlı ülke yüzde 103 ile Malta. Bu ülkeyi yüzde 96 ile Kıbrıs, yüzde 95 ile Lüksemburg ve yüzde 80 ile Portekiz takip ediyor. Beşinci sırada yüzde 77 ile Türkiye geliyor. Türkiye’yi İtalya (yüzde 77), Litvanya (yüzde 76), Belçika (yüzde 75) ve İspanya (yüzde 74) izliyor.

AB’de bağımlı olmayan tek ülke Norveç…

28 AB ülkesinin enerji ithalatı bağımlılığı ise yüzde 55 oldu. Fransa yüzde 49, İngiltere yüzde 35 ve İsveç yüzde 27 ile bu ortalamanın altında yer alıyor.

39 Avrupa ülkesi içinde enerjide ithalata bağımlılığı olmayan tek ülke Norveç oldu. İskandinav ülkesinin bağımlılık oranı yüzde -597. Bu da Norveç’in büyük bir enerji ihracatçısı olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’nin enerjide ithalata bağımlılığı artış eğiliminde…

Türkiye’nin enerjide ithalata bağımlılığı son yıllarda artış eğiliminde. 2007’de yüzde 74,1 olan bağımlılık oranı 2017’de yüzde 77,2’ye çıktı. Bu da son 10 yılda yüzde 4,1 artış anlamına geliyor.

Norveç ve Danimarka dışında tüm ülkeler petrol ve ürünlerinde ithalata bağımlı…

Sadece petrol ve petrol ürünlerinde ithalata bağımlılık oranına bakıldığında ise neredeyse tüm ülkelerde yüzdenin oldukça yüksek olduğu görülüyor. 28 AB ülkesinin ortalaması yüzde 87. Türkiye’nin bağımlığı ise 96. Bu alanda ithalata ihtiyaç duymayan iki ülke var: Norveç (yüzde -676) ve Danimarka (yüzde -4).

Kaynak: Euronews

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.