30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜD: YEKDEM Bedelinde Düşüş Beklemekteyiz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, elektrik piyasasının gündemindeki konular ile ilgili dikkat çekici değerlendirmeler yaptı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının, güneş ve rüzgardaki maliyet azalışına karşın konvansiyonel santrallere göre daha maliyetli olduğunu belirten EÜD Başkanı Aşık, bu yatırımları teşvik etmek için birçok başka ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de YEKDEM teşvik sistemi uygulandığını söyledi.

2005 yılında açıklanan teşviklerle, özel sektör tarafından yaklaşık 29.000 MW yenilenebilir enerji santrali yatırımı yapıldığını belirten Aşık, üretilen toplam elektrik içinde yenilenebilir kaynakların payının 2019 yılının ilk yarısında %50’ler mertebesine ulaştığını kaydetti.

“Teşvikler sonucu oluşan maliyetin, belirli kaynaklardan karşılanması gerek.”

Yenilenebilir üretim için verilen desteklerin maliyetinin, özellikle son kaynak tarifesinde doğrudan dikkat çektiğini belirten Aşık, Almanya gibi ülkelerde bu maliyetin tüm tüketici kesimleri tarafından şeffaf bir şekilde görülebilen ayrı kalem olarak faturalarda yer aldığını ifade etti.

Bu teşvikler sonucu oluşan maliyetin, belirli kaynaklardan karşılanması gerektiğini vurgulayan Aşık, “Bazı kesimler, bunların kendileri tarafından ödenmemesini talep etmektedirler. Ancak bunu bir kesimin ödememesi, maliyetin diğer kesimler tarafından ek yük üstlenilerek karşılanması anlamına gelmektedir.” dedi.

“YEKDEM bedelinde bir düşüş beklemekteyiz.”

Aşık, YEKDEM maliyeti ile ilgili değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Burada unutulmaması gereken önemli bir husus ise, eğer maliyet olarak görülen bu yenilenebilir üretim yatırımları yapılmasaydı, yeni konvansiyonel santrallerin inşa edilmek zorunda kalınacağı ve spot ile toptan elektrik fiyatlarının bugünkünden daha yüksek olacağıdır. (Yani PTF+YEKDEM toplamı çok da değişik olmayacaktı.) Yurt dışından ithal edeceğimiz enerji artacağı için, cari açık da yükselecekti.

Şunu da not etmekte fayda var ki, 2021 yılından sonra birçok yenilenebilir tesisin destek süreleri dolmaktadır ve bunlar piyasaya döneceklerdir. 2020 sonrasında devreye girecek yenilenebilir santraller için ise uygulanacak teşvik fiyatları, bugünkü fiyatlara göre çok daha düşük olacak gibi görünmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda toplam YEKDEM bedelinde bir düşüş beklemekteyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.