30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ ve TÜBİTAK Hidroelektrik Santral Türbini Üretecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) mühendisleri ile TÜBİTAK birlikte hidroelektrik santral türbini tasarlayıp üretecekler.

Türkiye’nin hidroelektrik santralleri için yeni bir dönem başlıyor. Merhum Adnan MENDERES’ in başbakanlığı döneminde açmış olduğu, Hidroelektrik santral teknolojilerine yönelik tasarım ve üretim kabiliyetlerinin ülkemize kazandırılması yolunda:

EÜAŞ ve TÜBİTAK işbirliği ile yürütülen “Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi”  (MİLHES) projesinin 11 MVA kapasite için Kepez-1 HES’in başarıyla tamamlanması sonrasında çıtayı daha da yukarıya çıkartarak Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ),

Sarıyar HES Rehabilitasyon proje sözleşmesinin imzalanması ile her bir ünitede 50 MVA olmak üzere toplamda 200 MVA seviyesine çıkartarak Türkiye’nin bu alandaki bağımsızlığını geliştiriyor. 

Sarıyar HES Rehabilitasyon projesi kapsamında düşey tip Francis türbini, hız regülatörü, ikaz sistemi, koruma sistemleri ve tüm diğer yardımcı bileşenlerin yerli imkanlar kullanılarak en baştan tasarlanıp, üretilerek devreye alınması için EÜAŞ ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında 26.11.2020 tarihinde sözleşme imzalandı. Sarıyar Hasan Polatkan Santrali 4 adet generatör EÜAŞ tarafından üretilecek.

Image

Sarıyar HES Rehabilitasyon Projesi kapsamında yer alan otomasyon sistemi, EÜAŞ’ın vizyoner projelerinden olan ve EOS (EÜAŞ Otomasyon Sistemi) olarak kurum teknik adamlarımız tarafından yapılacak.

Tamamı yerli üreticilerle hayata geçirilen bu projeler sayesinde gelecekte yapılması planlanan yaklaşık 10 milyar dolarlık hidroelektrik santral elektromekanik ekipman yatırımının yurt içinde kalması hedefleniyor.

Öte yandan bu proje EÜAŞ’ın;  Keban, Karakaya gibi büyük HES lerin rehabilitasyonu sürerken, HES portföyünde bulunan ve işletmeye alınma yılları oldukça eski olan HES’lerin rehabilitasyonu çalışmalarındaki hedefini de gerçekleştirmesi yönünde önemli bir gösterge olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.