30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ, Uluslararası Bir Sertifikaya Layık Görüldü

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EÜAŞ’ın bilgi güvenliğine yönelik uluslararası bir standart olan ve bilgi güvenliği alanındaki çalışmalarına büyük katkı sunacak TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği 30’ncu maddesi ikinci fıkrasına eklenen d bendi ile
“…kurulu gücü 100MW ve üzerinde olan ve geçici kabulü yapılmış bütün üretim tesisleri için, Kurumsal bilişim sistemi ile Endüstriyel kontrol sistemlerini TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardına uygun bir şekilde işletmek, TS ISO/IEC 27001 standardına uygun faaliyet gösterdiğini Türk Akreditasyon Kurumuna (TÜRKAK) akredite olmuş bir belgelendirme kurumuna ispat ederek sistemlerini belgelendirmek ve söz konusu belgelerin geçerliliğini sağlamak,”
hükmü getirildi.

Bu kapsamda, EÜAŞ’ta Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurularak, TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) Sertifikası alınması amacıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığı koordinesinde, EÜAŞ Genel Müdürlük birimleri ve elektrik üretim santrallarinde 19.09.2019 tarihinde başlayan ve EÜAŞ personelinin de özverisiyle yaklaşık bir yıl süren çalışma yapılmış olup, başarılı geçen denetim sonrası Şirketimiz TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasını almaya hak kazandı.

Image

20.11.2020 tarihinde yapılan TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası takdim törenine, EÜAŞ Genel Müdürü Sayın Dr. İzzet ALAGÖZ, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Sayın Kazım ÖZGÜR, Bilgi İşlem Daire Başkanı Sayın Aydoğan ÇAKMAK, Bilişim Güvenliği Müdürü Ahmet TURAN ve Bilişim Güvenliği Müdürlüğü personeli katıldı.

Proje kapsamında, EÜAŞ’ın tüm kritik birimlerini içine alan varlık yönetimi, risk yönetimi ve bilgi güvenliği denetimleri gibi faaliyetlerin yanında sistem ve ağ alt yapısını güçlendirme ve siber güvenlik tedbirlerini artırmaya yönelik çalışmalar yapıldı. Bu konudaki bilinç ve duyarlılığın artırılması için tüm personelin katıldığı eğitimler verildi.

EÜAŞ tarafından bu sürece vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı EÜAŞ Genel Müdürü Sayın Dr. İzzet ALAGÖZ’e, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Sayın Kazım ÖZGÜR’e ve emeği geçen tüm EÜAŞ personeline teşekkür ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.