30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ Türkiye’nin %100 Yerli İlk Jeneratörünü Üretti

ELAZIĞ (Enerji Portalı) – Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Keban Barajı için yüzde yüz yerli ve milli 160 Megawat (MW) gücünde dev jeneratörü tamamen kendi mühendisleriyle üretti.

Türkiye’nin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin büyük kısmını Keban Barajı üretiyor. Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Keban Barajı için yüzde yüz yerli ve milli 160 Megawat (MW) gücünde dev jeneratörü tamamen kendi mühendisleriyle üretti. EÜAŞ donanım ve ekipman konusunda da gücünü dünyaya gösterdi.

Süreçle ilgili Genel Müdürümüz Dr. İzzet Alagöz, şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda iki yerli jeneratörümüz devreye girdi. 24 saat çalışıyor. Böyle kritik bir jeneratörü üretmek kolay olmadı ama sonunda başardık. Bu tecrübemizi ilgili kamu oyu ile paylaşmaya hazırız. Bize güvenen ve desteğini esirgemeyen Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ‘i mahçup etmedik. Allah’a hamd olsun.

Keban Hidroelektrik Santrali için jeneratör üretmek en önemli projelerimizdendi. Türkiye’de yerli olarak ilk kez geliştirildi.

Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali hakkında…

Türkiye’deki elektrik üretimi hikayesinin ilk başladığı ve ülkemizin üçüncü büyük santrali olan Keban Hidroelektrik Santrali, Fırat Nehri’nin ana kolu üzerindeki ilk hidroelektrik santralidir.

Keban Barajı’nın 8 ünitesi var. Barajın üzerine kurulduğu Fırat, Türkiye’nin su ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Ülkemizde su ve elektrik deyince ilk akla gelen yer Fırat nehridir. Elektrik üretiminin hidroelektrik kısmının yüzde 60 kadarını Fırat’tan üretiyoruz.

Keban Barajı hata kabul etmez!

Türkiye’de yerli ve milli üretime önem veriyoruz. Ben yıllardır yerli üretimle ilgili toplantılar düzenliyorum ve her toplantıda bunu vurguluyorum. 18 ay önce bu kurumda görevlendirildim.

Projelerimizden birisi Keban Hidroelektrik Santrali için jeneratör üretmekti. Keban barajından bırakılan su; tarım, içme suyu ve elektrik üretimi için çok önemli. Böylesi önemli bir santralde yerli jeneratörleri üretme fikri, değerli Genel Müdür Nevzat Şatıroğlu döneminde alınan bir karardı. Çok ciddi ve iddialı bir karar olduğunu ifade etmeliyim. Çünkü Türkiye’nin en kritik noktasındaki bu baraj hata kabul etmez. Bu yüzden hata yapma lüksümüz yoktu.

“Sıfırdan başladık”

Böylesine kritik bir jeneratörü üretmek kolay olmadı. Ben göreve geldiğimde arkadaşlar mühendislik çalışmalarını bitirmişti ve montaj aşamasına gelinmişti. Montaj sonrasında devreye alma safhasında istediğimiz sonuca ulaşamadık. Jeneratör üretimine tersine mühendislik ile başlayınca tasarımından kaynaklanan hatalar tespit ettik. Kendi mühendisliğimizi kullanmak zorunda kaldık. Ama yılmadık. Kolayı tercih edip, ihale çözümü de aramadık. İçimizde kanayan yara olan yerli mühendisliğin bir yerde kendini göstermesi gerektiğini düşündük. Bu duygularla “Jeneratörü kendimiz yapalım” dedik.

Bu jeneretör tamamen EÜAŞ çalışanlarıyla, hiçbir destek almadan yaptığımız bir jeneratör oldu. Bu denli büyük bir jeneratör ile ilgili ülkede yeterli tecrübe yoktu. Yüksek fiyat veren yabancı firmaları da biz istemedik. Sıfırdan başladık. Yeniden mühendisliğini gözden geçirip bütün hesapları yaparak benim de bizzat ilgilendiğim bir proje oldu. Daire başkanlarıyla iş bölümü yaptık. Tatil bayram demedik, uluslararası standartlarda tasarım, üretim ve test protokollerini inceledik. Her şeyi yeniden öğrendiğimiz bu projeyi sonlandırdıktan sonra, birinci türbin jeneratörünü devreye aldık.

Aşırı özgüvenden değil, yapmak zorunda olduğumuz, inandığımız için başardık. Bütün zorluklara rağmen projeye devam ettik. Bu tecrübemizle ikinci türbin jeneratörünü de yapmaya karar verdik. Birinciye harcadığımız 16 aylık süreden sonra, ikinci jeneratörü sadece 4 ay gibi kısa bir sürede ürettik. 22 Mart tarihinde büyük bir coşku ile devreye almayı başardık. Hatta 2. Jeneratörde kapasiteyi arttırdık.

Biz bütün bilgi, beceri ve birikimimizi kayıt altına aldık. Bunları bütün ülkeyle paylaşmaya hazırız. Güzel ülkemize armağan olsun.”

6 yorum

 • Ahmet Tezel dedi ki:

  Bu JENERATORUN IMALAT FIKRINI VE PLANLAMASINI MILLETIMIZIN ONEMLI BIR GÜNDEM MADDESI OLARAK ORTAYA ÇIKARAN, IMALATIN HER BADAMAGIN DA , YILMADAN , GAYRETLE ÇALIŞAN BUTUUUNN HER KIYMETLI ÇALISANLARIMIZ DAN ,ALLAH RAZI OLSUN. KALBİ TEBRIKLERIMI ILETIR, BIZIM DE ARTIJ JENERATORLERIMIZ DÜNYA YA ISIK VE HAYAT VERECEGINDEN, ÇOK MUTLUYUZ. TEŞEKKÜRLER…

 • Ergün dedi ki:

  Iyi günler dilerim kaç lira’ya maloldu acaba cevap için teşekkür ederim

 • Murat Güner dedi ki:

  Fırat Üniversitesi mezunu bir Elektrik -Elektronik mühendisi olarak üretilen yerli jeneratörden dolayı büyük bir sevinç duydum.Bu ülke için çalışan ,milli veyerli üretimi destekleyen herkesten Allah razı olsun.

 • Ergün dedi ki:

  Vatandaşın sorularına cevap yazmayacaksanız neden yoruma açtınız haberi

 • Fatih İşçimen dedi ki:

  Mekanik akşamı oluşturan saç plaket yapı önemli gerisi sargı

 • Fatih İşçimen dedi ki:

  Güneş ve Rüzgar santralları yüzünden biliyorsunuz YEKDEM Sorununu bu şekilde bir Devlet destekli kalkınma projesiyle yurt içinde imalat ile uygun üretim olacağından kurulum maliyetleri de , yatırım geri dönüş süresi de uygun olur yatırımcı da Devletten Enerjiyi alma garantisi devri biter YEKDEM biter ve gerçekten bu işi yapmak isteyen , Enerji santrali işletmeciliği anlayışı içinde olan yatırımcılar yarışır kendi alanlarında , şu anda Devlet soyulmaya çalışılıyor , Devlet de ne yapsın topu çevirdi tüketicilere YEKDEM i türetti. Ama sorun büyür. Alma garantisi var ekonomi çarkları pandemi nedeniyle sorunlu , tüketim düşük ama YEKDEM var mecbur Devlet onu alacak….. çözüm bence burada RES , GES bunları Allahın Çinlisi Avrupalısı yapıyor ben niye yapamıyorum……..YAPMALIYIZ… YAPARIZ….

  RES JENERATÖRLERİ 3MW, 5MW YANİ MEVCUT YAPILANA GÖRE HİÇBİRŞEY EKİP ÇOK RAHAT YAPAR…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.