30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ Genel Müdürü Afet Yönetimi Çalıştayında Konuştu!

ANKARA (Enerji Portalı) – EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, TOBB Üniversitesi Konferans Salonunda başlayan “Termik Santrallerde Afet Yönetimi Çalıştayı’’nda açıklamalarda bulundu.

TOBB Üniversitesi Konferans Salonunda “Termik Santrallerde Afet Yönetimi Çalıştayı’’ başladı. İki gün sürecek Çalıştay’da konuşan EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, kriz durumlarında santrallerin ve çalışanların nasıl korunacağının ayrıntılı olarak ele alınacağını söyledi. EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz “Afet Yönetimi” kavramının tüm santralleri kapsadığını ifade ederek afet riskinin büyük oranda termik santrallerde bulunması nedeniyle çalıştayın isminin termik santraller özelinde belirlendiğini söyledi. 

“Biz teknik adamlar bazı şeyleri iyi biliriz” diyen Alagöz “Bir santral nasıl yönetilir, bir türbin nasıl çalışır bunların hepsini çok iyi biliriz ama bazen bazı şeyleri tam olarak bilemeyebiliriz, bazı tehlikeleri göremeyebiliriz. Bilmiyorum deme lüksümüz yok, bir işi bilmiyorsak bilene sormamız gerekiyor. Bu çalıştayın da amacı bu zaten. Bilmediklerimizi hep birlikte öğrenmek. Alınması gereken tüm tedbirleri burada ele alacağız.” diye konuştu. 

“Belli oranda kömür stoklamamız gerekiyor”

Termik santrallerin işletilmesine ilişkin EÜAŞ’ın sahip olduğu kurumsal tecrübeyi anlatan EÜAŞ Genel Müdürü, şunları kaydetti:  

“Ünitelerinin yerleşiminden sesini duyarak ihtiyacını anlamamız gerekli, bakımını yapmamız gerektiğini anlamak zorundayız. Bunları biliriz. Biz bir türbin nasıl çalışır biliriz. Elektik santralinin içindeki ünitelere hakim olmak zorundayız. Hidrojeni soğutmak için kullanmamız gerektiğini ve ne kadar hidrojene ihtiyacımız olduğunu biliriz ama hidrojenin patlayabileceğini bilemeyebiliriz. Diğer tarafta, kömür santrallerinde belli üretimleri garantiye alabilmemiz için belli oranda kömür stoklamamız gerekiyor.

Santrali durdurmak kolay bir şey değil dolayısıyla stok sahasını yönetebilmemiz gerekiyor. Stok sahasıyla ilgili yapılması gerekeni biliriz ama yangın durumunda stok sahasını nasıl koruyacağımızı bilemeyebiliriz. Ama bilene sormalıyız. Bu çalıştayın da gerekçesi bu. Kriz yönetmeyi iyi başaran bir ülkeyiz. Kriz bittikten sonra da profesyonel hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Kriz gelmeden krize hazır olmamız gerekir. Bütün tedbirleri konuşalım. Devlet olarak biz üzerimize düşeni yapalım, tedbirleri devlet ve millet olarak birlikte alalım.”

“Hem santrallerimizi koruyacağız  hem de çalışanlarımızı koruyacağız”

Santraller kadar çalışanların korunmasının önemine de değinen Dr. İzzet Alagöz şunları söyledi:

“Temennim odur ki bu millet tekrar bir afet görmesin ama bir afetle karşılaşırsak da ona hazırlıklı olmalıyız. Öncesinden gerekli önlemleri almalıyız. Hem santrallerimizi koruyacağız  hem de çalışanlarımızı koruyacağız. Onlar bize ailelerinin, eşlerinin, çocuklarının emanetidir. Biz bu emanetin hakkını vermeliyiz.”

Çalıştaya EÜAŞ yönetici ve çalışanlarının yanı sıra Türkiye’de bulunan neredeyse tüm termik santrallerin yöneticileri ve güvenlik sorumluları ile çok sayıda sektör temsilcisi ile çalışanı da katıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.