30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ, Esenyurt Kojenerasyon Santralini Devraldı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’deki ilk Bölgesel Isıtma Kojenerasyon tesisi olan Esenyurt Santrali 20 yıllık Yap- İşlet- Devret süresinin bitişiyle 22 Mayıs’ta EÜAŞ’a devredildi.

Esenyurt Termik Santrali, Türkiye’nin Yap- İşlet- Devret politikasıyla yabancı sermaye kullanılarak ve uluslararası standartlar uygulanarak işletmeye alınan ilk Bölgesel Isıtma Doğal Gaz Kombine Çevrim Kojenerasyon santrali olma özelliğini taşıyor.  Mayıs 1999’dan bu yana yılda 1,4 milyar kilovat saat elektrik, 130 milyon kilovat saat ısı üretimi yapan santralin yatırım değeri 173 milyon dolar olarak açıklandı.

180 MW elektrik 180 MW termal kapasiteye sahip…

ABD kökenli NRG Energy ve Doğa Enerji Yatırım ortaklığının hak sahibi olduğu ve Doğa Enerji tarafından 20 yıldır işletilmekte olan santral 180 MW elektrik 180 MW termal kapasiteye sahip. Santral kurulurken elektrik üretimine ilaveten bölgesel ısıtma hizmeti vermesi de öngörülerek tasarımı kojenerasyon sistemi olarak inşa edildi. Kojenerasyon sistemiyle yakın çevresinde yer alan 10.000 konut eşdeğeri ev, okul, hastane, ofis, dükkân, ticarethane ve benzeri yapının ısıtma ve sıcak su ihtiyacı 20 yıllık işletme süresi boyunca başarıyla karşılandı.

Esenkent’te yaşayanlar bölgesel ısıtma sayesinde doğalgaza oranla %40 daha ucuza ısındı!

Bu hizmet verilirken çevre yapılarda kurulmasına gerek kalmayan 10.000 adet kombinin yaklaşık 10 milyon dolar tutarındaki masrafının önlenmesinin yanında atmosfere salınacak egzoz gazları engellendi, konutlar en verimli ve tasarruflu şekilde ısıtılarak küresel ısınmaya olumlu katkı sağlandı. Doğa Enerji’nin hizmet ettiği Esenkent’te yaşayanlar bölgesel ısıtma sayesinde doğalgaza oranla %40 daha ucuza ısındı.

“Anadolu kentlerinde kurulup işletilmesi ülkemizin enerji verimliliği ve cari açık sorunlarına doğrudan yarar sağlayacaktır.”

Türkiye Kojenerasyon Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bölgesel ısıtma sistemleri özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde ve Rusya’da çok yaygın olarak kullanılmakta olan ve enerji üretim verimini en az %30 artıran topluma yararlı sosyal hizmet sunan bir uygulamadır. Bu çağdaş uygulamanın ülkemizdeki en başarılı örneği olan Esenkent Bölgesel Isıtma sisteminin pek çok Anadolu kentinde kurulup işletilmesi enerjide dışa bağımlılığı ve cari açığı yüksek olan ülkemizin enerji verimliliği ve cari açık sorunlarına doğrudan yarar sağlayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.