30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ, Elektrik Enerjisi Alımı Konusunda Yeni Bir Açıklama Yaptı

ANKARA (Enerji Portalı) – Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Sadece Yerli Kömür Yakıtlı Santraller ve İthal Kömür İle Yerli Kömür Karışımı Yakıtlı Santrallerden Elektrik Enerjisi Satış Anlaşmalarının (ESA)’nın “Anlaşmanın Süresi” başlıklı 3’üncü maddesinin 2’inci fıkrasını değiştirildiğini bildirdi.

EÜAŞ, 16.12.2019 tarihinde ilanı yayımlanan “Sadece Yerli Kömür Yakıtlı Santraller ve İthal Kömür İle Yerli Kömür Karışımı Yakıtlı Santrallerden Elektrik Enerjisi Temini” duyurusu ile 2020 yılı için yerli ve ithal-yerli kömürden elektrik üreten santrallerden yüksek miktarda elektrik enerjisi satın alınacağını açıklamıştı.

Söz konusu alım için EÜAŞ tarafından bir Zeyilname yayımlandı. Zeyilnamede alım duyurusunda yer alan belgelerden Sadece Yerli Kömür Yakıtlı Santraller ve İthal Kömür İle Yerli Kömür Karışımı Yakıtlı Santrallerden Elektrik Enerjisi Satış Anlaşmalarının (ESA)’nın “Anlaşmanın Süresi” başlıklı 3’üncü maddesinde aşağıda yer alan 2’nci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildiği belirtildi:

“(2) Çevre mevzuatı kapsamında yetkili birimlerce santralin üretim yapmasına müsaade edilmediği takdirde Anlaşma askıya alınacaktır. Ancak Anlaşmanın askıya alınma tarihinden itibaren 7 (yedi) gün süreyle Anlaşma madde 9 hükümleri uygulanmaya devam edecektir. Çevre mevzuatı kapsamında santralin yeniden üretimine yetkili birimlerce izin verilmesinin resmi olarak Alıcıya bildirildiği tarihten itibaren 7’nci (yedinci) gün sonunda anlaşma askıya alma işlemi kaldırılacak ve bu tarihten itibaren kalan süre zarfında, Anlaşma ekinde yer alan uzlaştırmaya esas ikili anlaşma miktarları üzerinden uygulamaya devam edilecektir. Ancak; Çevre mevzuatı kapsamında yetkili birimlerce santralin ünitelerinden yalnızca bir veya birkaçının durdurulması halinde yukarıdaki paragraf hükmü sadece üretimi durdurulan ünite veya ünitelerin kurulu gücüne karşılık gelen miktarı için uygulanacaktır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Hidrojenle kömürü birleştirelim % 100 yanmayı sağlayalım külünüz zehirli atık olmaktan çıksın ve bacalarınıza filtreyi unutun sıfır emisyon olsun 05394917267 mustafa sağdıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.