30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ, Dijitalleşme ve Yenilikçilik Kategorisinde Ödül Aldı

ANKARA (Enerji Portalı) – EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, Türkiye’nin enerji politikasına yön vermeyi amaçlayan 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’ne katıldı.

EÜAŞ, 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında düzenlenen “II. Enerjimiz Geleceğimiz Ödül Töreni”ni, EÜAŞ tesislerinde standart ve yerli otomasyon bileşenlerinin kullanılmasının sağlanması, dış ticaret dengesini ülkemiz aleyhine olumsuz etkileyen otomasyon sistemleri alımlarına yönelik dışa bağımlılığın azaltılması, EÜAŞ’da santral otomasyon sistemlerinin siber saldırılara karşı daha esnek bir duruma getirilmesi, hidrolik santral tesislerimize uzaktan izleme ve kontrol kabiliyetlerinin kazandırılması ve otomasyon sistemlerinde kurum içi kaynakların ve mühendislik kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlarıyla gerçekleştirilen ve kurumsal Ar-Ge çalışmaları sonucunda EÜAŞ mühendisleri tarafından tamamen yerli imkanlarla geliştirilen EÜAŞ Otomasyon Sistemi (EOS) ile “Dijitalleşme Ve Yenilikçilik Kategorisi”nde ödüle layık görüldü.

Kepez II hidroelektrik santralimizde başarılı bir şekilde Temmuz 2020 tarihinde devreye alınmıştır. Dünyada sadece 5 ülkede olan ve ülkemizdeki sanayi tesislerinde kullanılması halinde ekonomimize milyar dolarlarla ifade edilebilecek büyük bir katma değer sağlaması öngörülen ve EÜAŞ’a ait tüm santrallarda yaygınlaştırılması hedeflenen EÜAŞ Otomasyon Sistemi (EOS) projesiyle ilgili ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in elinden EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.