30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ Ar-Ge Yönetim Sistemi Proje Başvuruları Değerlendirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – EÜAŞ’ın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen stratejik Ar-Ge konuları kapsamında proje başvurularının değerlendirilmesi çalışmaları EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet ALAGÖZ Başkanlığında oluşturulan “Akademik ve Ar-Ge Proje Değerlendirme Kurulu” tarafından başlatıldı.

2021/2022 dönemine ait EÜAŞ’a yapılan 26 adet Proje ve Fikir başvurusundan 5 adet Kurum içinden, 10 adet Kurum dışından olmak üzere toplam 15 adet Ar-Ge Proje başvurusu değerlendirmeye uygun bulundu.

Başvuruları uygun bulunan Kurum çalışanı, Şirket ve Kurumların; proje ve önerileri hakkında sunumlarının alınarak proje önerilerinin incelendiği, EÜAŞ’a ve Ülkemize sağlayacağı katkılarının belirlendiği değerlendirme toplantısı 21-22 Haziran 2021 tarihinde Hamdi Toker Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

EÜAŞ ARGESİS Üzerinden yapılan proje başvuruları; 

– Hidrolik Santral Daire Başkanlığı personeli Nevzat ÇÖLKUŞU “EÜAŞ Generatör Tasarımı ve İmalatı Projesi (EGEN)” 

– TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Dr.Tuğba ÇELİKEL “HES’lerde Korozyon ve Kavitasyon Önleyici Kaplama Malzemesi Geliştirilmesi; Doç. Dr.Tuba ERDOĞAN BEDRİ “Rüzgâr Türbin Kanadı Malzeme Tasarımı için Reaktif Termoplastik Reçine Geliştirilmesi”; Şiringül AY “Kömürün Gazlaştırılması Sonucu Elde Edilen Sentez Gazından Metanol Üretim Katalizörlerinin Geliştirilmesi”; Dr. Caner YÜRÜDÜ “Hıbrıt Proseslerle Karbon Yakalama Teknolojılerının İncelenmesı –Pilot Uygulama”; Dr.Figen TÜRKSOY “Atık Isının Değerlendirilmesine Yönelik Organik-Hibrid Termoelektrik Malzemelerin Geliştirilmesi ve Termoelektrik Jeneratör Uygulamaları” ve Dr.Tuğba LEKESİZ “HES’lerde kullanılan kaplama malzemesine antikorozif ve kendi kendini onarma (self-healing) özelliğinin kazandırılması”

 – Gazi Üniversitesin’den Prof. Dr. Osman Nuri ÖZDEMİR “Ardışık Barajlarda İşletme Optimizasyonu ile Enerji Üretim Maksimizasyonu”, 

– Gazi Üniversitesin’den Hasan HASIRCI “Kömür Öğütme Değirmenlerinde Duvar Kaplaması İçin Kompozit Malzeme Geliştirilmesi” 

– BİTES Şirketinden Aydanur TOKER ÖZEL “Hidro İkiz 1.0” 

– Virmode Şirketinden Muhammed Esad AKÖZ “Sanal Gerçeklik (VR) Destekli Eğitim Simülasyonu Yazılımı” 

– Karkamış HES İşletme Müdürlüğü personeli Abdullah Emre ORAL “Hidrolik Santrallerde Yapay Sinir Ağları Yardımıyla Vibrasyon Tahminin Yapılması” 

– Karkamış HES İşletme Müdürlüğü personeli Kağan KONU – Ali ÖZKULAKOĞLU “İkaz Fırça Kömürü Boyut Takip Cihazı” 

– EÜAŞ-Samsun Vibrasyon Test Baş Mühendisliğinde görev yapan Abdulkadir YAVER “EÜAŞ Bozcaada Rüzgar Türbinlerinde Kalan Ömür Tayin Analizi” 

– EÜAŞ-Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı personeli Talat ÇİFTÇİ “Maliyet Verimliliği Analizi Projesi” 

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet ALAGÖZ’ EÜAŞ’ın Ar-Ge çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi vererek Kurumumuz ve ülkemizin menfaatleri göz önüne alınarak önerilen her türlü çalışmanın destekleneceği belirtti. 

EÜAŞ’ın ihtiyaçlarını, sorunlarını gidermeye yönelik ve kurum kaynaklarının daha etkin kullanılmasına imkân sağlayacak çalışmalar olmasının öneminin de vurgulandığı değerlendirme toplantısı bu kapsamdaki çalışmaların artarak devam etmesi temennileriyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.