30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EÜAŞ, 18 Mart Çan Termik Santrali İçin Sözleşme İmzaladı

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – EÜAŞ Genel Müdürlüğü, 18 Mart Çan Termik Santraline kireçtaşı öğütme tesisi kurulması için sözleşme imzaladı.

EÜAŞ Genel Müdürlüğü, çevreci anlayışı ile çevreyi koruma amaçlı yeni bir projenin hayata geçirilmesine dönük önemli bir tesisin yapım işinin ihalesini nihayetlendirerek sözleşmesini imzaladı.

18 Mart Çan Termik Santralinin 2×160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin yapım işini yapmaya hak kazanan UET – Uran End. Tes. İnş. Ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzaladı.

Image

Baca gazındaki SO2 içeriği %98,5 verimle azaltılarak 200 mg/Nmaltına düşürülecek!

18 Mart Çan Termik Santralinin 2×160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin kireçtaşı kullanarak yaş yıkama prosesinde ve mevcutta bulunan Akışkan Yataklı Kazan Ünitelerine beslenecek kireçtaşının sağlanması için;

– Kazan Üniteleri ve 2 adet BGD Tesisi için Kireçtaşı Öğütme Tesisi yapılması,

– Santral ile gerekli bağlantıların ve bağlantılar için Santral Ünitelerinin gerekli yerlerinde modifikasyonların yapılması projesi ile çevrenin korunmasına yönelik baca gazı yıkayıcı kule içerisinde kireçtaşı çözeltisi ile ters yönlü ya da eş yönlü temas ettirilerek kükürt dioksitten arındırılması ve 

– Baca gazındaki SO2 içeriği %98,5 verimle azaltılarak 200 mg/Nmaltına düşürülmesi hedefleniyor.

Image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.