30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETÜDER: Tazminat Hakkımızdan Haberdar Değiliz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Tüketicileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Bülent ÇEBİN, 2018 yılına ait EPDK sektör raporundaki şikâyet dağılımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ETÜDER Başkanı Bülent ÇEBİN, “Elektrik sektöründe en fazla elektrik kesintilerinden şikâyet ediyoruz ancak tüketici olarak tazminat hakkımızdan haberdar değiliz! Bu kadar kesintinin olması tüketicilerin ödediği faturalara istinaden beklediği hizmeti alamıyor olduğunun göstergesidir.” diyerek şu açıklamaları yaptı:

“Ülkemiz elektrik piyasası mevzuatına göre bildirimli ve bildirimsiz kesintilerin süresi 12 saati geçemez. Terör, sabotaj, doğal afet, ağır kış koşulları gibi mücbir sebepler haricinde günlük kesinti süresinin 12 saatten uzun olması halinde Elektrik Dağıtım Şirketleri, kesintiden etkilenen Mesken kullanıcıları için 50 TL, bunun dışında kalan aboneler için 100 TL tazminat ödenmektedir. Kesinti sebebi için elektrik abonelerinin ayrıca bir başvuru yapmasına gerek yoktur.

‘Elektrik tüketicileri kesinti sebebi ile kazandıkları tazminatları alabiliyor mu?’

Ne yazık ki şu aşamada bu sorunun cevabından emin olamıyoruz. Elektrik kesintisi sebebi ile tüketicilere ödenen tazminat miktarlarını merak ederek bilgi edinmeden EPDK’ya sorduğumuzda ilgili kanunun 7. Maddesi kapsamında başvurumuz ret edilmiştir. Ödenen tazminat miktarları bilgisinin EPDK tarafından bilinmiyor olması ve sektör raporlarında bu bilgilere yer verilmemesi tüketicilerin lisans sahibi elektrik şirketlerinin insafına bırakılmış izlenimi oluşturmaktadır.

Bir işletmede, bir fabrikada kesinti sebebi ile faaliyetlerin durmasının bedeli 100 TL olabilir mi?’

Son yıllarda elektrik fiyatlarına zam yapılırken mağdur tüketicilere ödenen tazminat tutarlarında herhangi bir artışın olmayışını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Bir işletmede, bir fabrikada kesinti sebebi ile faaliyetlerin durmasının bedeli 100 TL olabilir mi? Bu cezalar caydırıcı olabilir mi? Cevabını merak ettiğimiz ancak bulamadığımız sorulardır. Tazminatların ödendiği bile şüpheli iken geçerli tazminat tutarlarının caydırıcı olmaktan çok öte olduğunu söylemeliyiz.

Bir tüketicinin gelen zamlara rağmen faturasını düzenli ödemesi beklenirken elektrik kesintisi sonucu alamadıkları hizmetin tazminatı da Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından ödenmelidir. Devlet tarafından tanınan haklarımızdan haberdar olup bunları talep etmeliyiz ki daha kaliteli hizmet alabilelim. ETÜDER, bilinçli tüketicilerin kaliteli hizmeti ve rekabeti getireceğine inanıyor ve tüketicileri hakları konusunda bilgilendirmeye ve hakların talep edilmesi konusunda bilinç oluşturmaya devam edecektir.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.