30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETÜDER: Mağduriyetler Giderek Artıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Tüketicileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Bülent Çebin, elektrik sektöründe abonelik sözleşmelerinden doğan alacakların tahsili İcra ve İflas Kanunu hükümlerinin uygulamasına ilişkin şikâyetleri değerlendirdi.

 “Enerji sektöründeki alacakların tahsilindeki mağduriyetler giderek artıyor.” Çebin, sözlerine şöyle devam etti:

“İlgili hukuk düzenlemeleri gereğince; enerji şirketleri, elektrik tüketimine ilişkin faturanın ödenmediğinde, önce yazılı bir uyarı ile aboneye 5 gün süre vererek borcun ödenmesini talep etmek, ödemenin yapılmadığı takdirde enerjiyi kesmek ve fatura bedelini abonenin yatırdığı güvence bedelinden karşılamak zorundadır. Fatura borcunun güvence bedeli tarafından karşılanmaması durumunda, abone hakkında icra takibi için yargıya başvurabilir.

ETÜDER Başkanı Bülent Çebin

Düzenlemeler bu denli açık olmasına karşın, yapılan icra takiplerinde tüketicinin mağduriyetine yol açan uygulamalar ile karşılaşılmaktadır. Uygulamada, takip talebinde alacaklı görünen tarafın (elektrik hizmeti veren firmanın) gerek takip talebinde gerekse ödeme emrinde alacak nedenini anlaşılmaz biçimde, kısa ifadelerle belirttiği gözlemlenmektedir. Bu durum, yıllar sonra alacaklısı enerji şirketi olan bir ödeme emri tebliğ edildiğinde tüketicinin kafa karışıklığına ve yersiz biçimde paniklemesine neden olmaktadır.

Görevli Tedarik Şirketleri, kamu döneminden kalan veya güncel alacaklılarını kendi tahsil servisleri ya da vekilleri aracılığıyla, telefon, mesaj veya diğer yollarla borçlu olduğunu ileri sürdükleri kişilere ve yakınlarına ulaşarak borçlarını ödemeleri yönünde doğrudan veya dolaylı baskı oluşturduğu da bir gerçektir. Bu durum Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Avukatlık Hukukuna aykırılık oluşturmaktadır.

Tüketicilerin karşılaştığı bir başka mağduriyet de, bilinçli veya bilinçsiz şekilde ödenmiş, ancak üzerinden zaman geçmiş dönemsel borçların çıkartılarak tahsilinin talep edilebilmesi, üzerinden zaman geçtiği için ödemeyi belgelendiremeyenlerin tekrar ödemek durumunda kalması, hatta takip masraflarına muhatap olmasıdır. Elektrik hizmeti nedeniyle oluşan borcun tahsili için izlenecek sürece uygun davranılmalı ve tüketicilerin mağduriyetine yol açılmamalıdır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.