30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“ETKB’nin Enerji Verimliliği Desteklerinden Yararlanılmalı”

BOLU (Enerji Portalı) – Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Enerji Bakanlığı, 1000 TEP ve üzeri enerji tüketimi olan üyelerine ETKB’nin enerjinin verimli kullanımı sağlayan çalışmalara destek verdiğini anımsattı.

    Başkanlıktan yapılan açıklamada Verimlilik Arttırıcı Proje ve Gönüllü Anlaşma anlatılarak şunlara yer verildi:

    “VAP, verimlilik arttırıcı proje demektir ve bu destekten faydalanabilecek kişilerin elektrik enerji tüketimlerinin yıllık 1000 TEP ‘den yüksek olması gerekiyor. Bu destekten lisanslı olarak elektrik üreten tüzel kişiler yararlanamamaktadır. Sadece mal üreten ve ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı firmalar faydalanabiliyor.

    VAP Destekleri ile amaçlanan şey, işletme sahipleri ve devletin enerji tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmasıdır. Peki VAP Desteklerinden hangi projeler faydalanabilir?

    Sistem maliyetinin en fazla 1 milyon lira olan KDV hariç tutulan projeler, sistemin yatırım maliyetinin amortisman süresinin 5 yıldan kısa olan projelere destek verilmektedir. Yukarıdaki şartları sağlayan projeler için bakanlık yatırım maliyetinin %30 ‘una kadar hibe destek verebilmektedir. 2009 yılından beri verilmektedir.

    GA Destekleri: GA, gönüllü anlaşma destekleri demektir. Bu destekten faydalanabilmek için işletme sahiplerinin son beş yılda tükettiği enerji yoğunluğu dikkate alınır. Son 5 yıldaki enerji yoğunluğuna referans enerji yoğunluğu denir. Referans enerji yoğunluğu dikkate alınarak işletmenin 3 yıllık bir enerji tasarruf taahhüdü alınır ve bu 3 yıllık sürede eğer işletme en az %10 tasarruf sağladığı tespit edilirse, işletmeye bu tasarrufunun karşılığında devlet yoluyla hibe destek sağlanır.

    Firmaya %20’yi veya 200.000 TL‘yi geçmemesi koşuluyla (yani teşvik üst limiti), bu tasarrufu kendisine hibe olarak nakit verilir. Bu destekten lisanslı olarak elektrik üreten tüzel kişiler yararlanamamaktadır. Sadece mal üreten ve ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı firmalar faydalanabiliyor. 2009 yılından beri verilmektedir.

    Genel Müdürlük ile gönüllü anlaşma yapmak isteyen tüzel kişiler, genel müdürlüğün http://www.yegm.gov.tr/anasayfa.aspx internet sayfasında yayınlanan başvuru formu ile  her yıl ekim ayında genel müdürlüğe başvurabiliyor. Genel müdürlük, internet sayfası üzerinden ilan etmek suretiyle, başvuru almayabileceği gibi başvuru dönemini erteleyebiliyor, uzatabiliyor veya birden fazla dönemde başvuru olabiliyor.

    Elektrik üretim faaliyeti gösteren lisans sahibi tüzel kişiler dışındaki yıllık toplam enerji tüketimleri bin TEP ve üzeri olan ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan işletmeler gönüllü anlaşma desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabiliyorlar. Başvurular her yıl ekim ayında yapılabiliyor. Mücbir sebep hallerinin oluşması dışında, genel müdürlük ile yaptığı gönüllü anlaşma kapsamında taahhütlerini yerine getirmeyenlerin başvuruları, 5 yıl süre ile değerlendirmeye alınmıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.