30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB’de Kamu Hizmetleri Basitleşiyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından “Kamu Hizmetlerinde İşlemlerin Basitleştirilmesi Suretiyle Etkinliğin Artırılması Projesi” genelgesi yayımlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamu hizmetlerinde işlemlerin basitleştirilmesi suretiyle etkinliğin artırılması için bir genelge yayımladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’ in imzasıyla yayımlanan genelgede, sistem değişikliğinin en temel gerekçesinin etkin ve verimli bir kamu yönetimi oluşturmak ve kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak olduğu vurgulandı.

Ayrıca, bakanlık ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarınca sunulan hizmetlerin, başta enerji ve madencilik alanındaki yatırımlar ve yatırımcılar olmak üzere diğer tüm yatırım ve yatırımcılar ile vatandaşları da ciddi oranda etkilediği, bu hizmetlerin hızlı ve etkin bir şekilde sunulmasının ve bu yatırımların bir an önce tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Proje kapsamında yapılan iyileştirmeyi aktarmak amacıyla ETKB verilerle açıklama yaptı

Mevcut durumda toplam 607 adet hizmet yaklaşık 31 bin 656 günde yapılırken ve iş başına sonuçlanma gün sayısı 52 gün iken; proje sayesinde aynı hizmet toplam 18 bin günde yapılacak, iş başına sonuçlanma gün sayısı 30 güne inmiş olacak.

Bu durumda iş sonuçlandırma sürelerinde yaklaşık yüzde 42’lik bir süre kısaltılmasına gidilmiş olacak.

ETKB verdiği hizmetlerden 209 adetini daha elektronik ortamda sunacak, bu hizmetlerin sunulabilmesi için vatandaşlardan veya yatırımcılardan talep edilen 32 adet belgenin de istenmemesine karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.