30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB Uzmanları, IEA’nın Yenilenebilir Enerji Raporunu Değerlendirdi

ANKARA (Enerji Portalı) – ETKB Uzmanları Derneği IEA Yenilenebilir Enerji 2018 Raporu 2023’e Yönelik Analiz ve Tahminler ile ilgili kısa bir özet hazırladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Uzmanları Derneği, IEA-Renewables 2O18/Analysis and Forecasts to 2O23 (Yenilenebilir Enerji 2018 Raporu 2023’e Yönelik Analiz ve Tahminler)’ e  dair görüşlerini bildiren kısa rapor yayınlandı.

Önemli noktaların yer aldığı özette, en dikkat çekici cümlelerden bir tanesi, “Elektrik sektöründe yenilenebilir enerji genişlemesi IEA yüksek senaryosuna kıyasla %25 daha yüksek olabileceği beklenmektedir.” cümlesi oldu. ETKB Uzmanları, IEA’nın elektrikteki yenilenebilir enerji kullanımının daha fazla olacağını öngörüyor.

Özette dikkat çeken hususlardan bir tanesi de, “Yenilenebilir ısı tüketimi, mutlak anlamda yenilenebilir elektriğe göre daha yüksektir, ancak hala küresel ısı talebinin sadece %10’unu oluşturmaktadır.” oldu. Isı kaynağı potansiyeli daha yüksek olan yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok elektrik üretme kullanıldığı gündeme getiriliyor.

ETKB Uzmanları Derneği’nin Kısa Raporu İçin: Yenilenebilir-2018-Türkçe-Raporlar-Serisi
IEA’nın Raporu İçin:  IEA-Renewables 2O18/Analysis and Forecasts to 2O23 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.