30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB, Seçimler İçin 24 Saat Boyunca Kesitisiz Elektrik Sağlamak İçin Hazır

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde elektrik kesintilerinin yaşanmaması için bir dizi önlem aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde elektrik kesintilerinin yaşanmaması için bir dizi önlem aldı. Olası elektrik kesintilerine anında müdahale edilmek üzere ekip sayısı ve araç gereç artırılacak. Özellikle, seçim kurullarının bulunduğu bölgelerdeki sokak lambalarında varsa arızılar giderilecek. Seçim kurul ya da kurullarında herhangi bir arıza ihtimaline karşılık ekipler hazır bulundurulacak.

Acil planlı bakımlar hariç dağıtım sistemleri 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verecek…

Seçim günü tüm dağıtım şirketleriyle canlı yayın bağlantı sistemi kurulacak. Seçim süresince elektrik dağıtım sistemine ilişkin, acil dışındaki planlı bakımlar, 1 Nisan sonrasına ertelenecek. Acil planlı bakım için Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ)’den izin alınacak.

Mobil jenatatörler hazırda bulundurulacak…

Kritik arızlara müdahale için mobil jeneratörler ile işletme bakım personeli hazır bulundurulacak. Kritik alt yapı tesislerine yönelik olası sabotajların önlenmesini teminen ilgili tesislere ilişkin liste mülki idare yetkililerine ve Enerji Bakanlığı’na bildirilecek.

Olası sabotajlara karşı enerji iletim-dağıtım hat güzergahlarının gezici jandarma birimleri ile korunması için mülki idare yetkilileri ile irtibata geçilecek. İlgili personelin izinleri kaldırılarak SCADA, IT ve çağrı merkezlerinde seçim günü maksimum sayıda personel bulundurulacak. 

Enerji tesislerinin SCADA sistemine yapılabilecek olası siber saldırılara karşı gerekli tedbir alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.