30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB, Köylere Ucuz ve Kullanımı Kolay Biyogaz Enerjisi Sistemi Kurmaya Hazırlanıyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çiftçilik yapan köylüler için montajı ve kullanımı kolay olacak bir biyogaz enerjisi sistemi için TEMSAN ile çalıştıklarını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlar için biyogazdan enerji üreten sistemler kurulacağını bildirdi. Bunun için Türkiye Elektro Mekanik Sanayi Anonim Şirketine (TEMSAN) görev verdiklerini, TEMSAN’ın kırsal bölgelerde kurulacak sisteme yönelik sıkı bir çalışma yürüttüğünü anlatan Dönmez, şunları aktardı:

“Geçtiğimiz hafta şirkette kısa bir incelemede bulundum. Birkaç reaktörün şu anda çalışması devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren arkadaşlar ilk etapta Ankara’nın köylerinde birkaç çiftçimizle görüşecekler. Bu biyogaz reaktörlerinin orada kurulumunu yapacağız. Kendilerine ‘basit bir sistem olsun.’ dedim ama tabii ki her türlü standardı ve belgeyi tedarik etmek şartıyla montajı kolay, kullanımı kolay, güvenliği azami derecede artırılmış sistemler olmasını arzu ediyoruz.”

“Ar-Ge çalışmasıyla yıl bitmeden seri üretime geçmek suretiyle, uygun taksit ve koşullarla vatandaşların bu sistemi temin etmesini istiyoruz.”

Dönmez, kısa süre içinde sistemin bütün sertifikasyon, izin yönetimi süreçlerinin tamamlanacağını belirterek, “Bu, basit bir sistem. Dünyada uygulamaları var. Bizim yöremize uygun, soğuk ve sıcak bölgelere göre bir düzenleme yapmak gerekiyor. Teknolojik altyapı üzerinde çalışıyoruz. Ar-Ge çalışmasıyla yıl bitmeden seri üretime geçmek suretiyle, uygun taksit ve koşullarla vatandaşların bu sistemi temin etmesini istiyoruz.” dedi.

Bakan Dönmez, söz konusu sistemin, bir hanenin bir gün içindeki ocak kullanımı için ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılayacağını ve bunun için 3-4 büyükbaş hayvana ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Köylerde kurulacak biyogaz reaktörleriyle hayvansal atıklar biyogaza dönüştürülecek. Çiftçiler ürettikleri bu biyogazı ısınma ve sıcak su temininde de kullanabilecek.

“Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına desteklerimiz gelecekte de devam edecek.”

Yerli ve yenilebilir kaynakların azami ölçüde kullanılması doğrultusunda gereken desteklerin sürdüğünü vurgulayan Dönmez, “Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına desteklerimiz gelecekte de devam edecek. Çünkü, mümkün olduğu kadar yerli kaynakları kullanmak suretiyle enerjide dışa bağımlılığı azaltmak zorundayız. Geldiğimiz noktada Türkiye’de 28 bin megavatı aşan bir hidroelektrik santral kurulu gücü oluştu, bu sevindirici. Kurulu güç itibariyle birçok Avrupa ülkesinden daha ileride olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.