30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB, Kamu Binaları Enerji Tasarrufu Rehberini Yayımladı!

ANKARA(Enerji Portalı) – Enerji tasarrufu hedefinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaların takip edilerek azami tasarruf sağlanması amacıyla Enerji Tasarrufu Uygulama Rehberi yayımlandı.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında Enerji Yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olan kamu binalarından; mülkiyeti kamuya ait ve hakkında yıkım, taşınma veya elden çıkarma planı olmayan ve 01/01/2019 tarihi itibariyle en az 5 yılını tamamlamış olan binalarda (yardımcı tesis binaları, ısı merkezleri,  sosyal donatılar ve kampüs alanı dahil) ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, sıcak su tedariği ve diğer ekipmanlar için kullanılan enerji kaynaklarını ve verimli ekipman kullanımını kapsayacak.

Bu rehber kapsamında kamu binaları tarafından 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait TEP cinsinden enerji tüketimlerinin aritmetik ortalaması alınarak referans tüketim hesaplanacak. Tüketim verilerinin eksik olması ya da güvenilir olmaması  durumunda 2016, 2017 veya 2018 yıllarından verileri eksiksiz ve güvenilir olan yıl veya yılların aritmetik ortalaması referans alınacak. Referans tüketim miktarı ve hesabı en geç 2020 yılı Mart ayı sonuna kadar Bakanlığa sunulacak. Referans tüketim belirlenirken ihtiyaç duyulması halinde süresi içerisinde Bakanlık görüşü talep edilebilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2023 yılına kadar kamu binalarına yüzde 15’lik bir enerji tasarrufu planladıklarını söyledi. “Bizim yapmış olduğumuz potansiyel çalışmalarına göre de yaklaşık yüzde 27’lik bir tasarruf potansiyelimiz var.” diyen Dönmez, “Yüzde 15’lik kısım yaklaşık yıllık 250-300 milyon lira gibi bir tasarrufa denk geliyor” ifadesini kullandı.

KAMU BİNALARINDA TASARRUF HEDEFİ VE UYGULAMA REHBERİ’ni indirmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/09/KAMU-BİNALARINDA-TASARRUF-HEDEFİ-VE-UYGULAMA-REHBERİ.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.