30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB: Irak ile Elektrik Ticaretimizi Geliştiriyoruz

ANKARA ( Enerji Portalı ) –  ETKB Bakanı Fatih Dönmez, “ Irak ile eskiden elektrik ticareti yapıyorduk fakat yeniden daha kapsamlı bir şekilde başlatma konusunda mutabakatımız var” dedi.

Fatih dönmez, Irak Elektrik Bakanı Luey el-Hatib ile görüştüklerini ve bu kapsamda iki ülke arasında enerji ticaretinin geliştirilmesi konusunda iş birliği imkanlarını istişare ettiklerini belirttiler. “Ticaretimiz yaklaşık 13 milyar dolar civarında olduğunu belirten Fatih dönmez, yeni mutabaktımız ile ilk etapta 20 milyar dolar’a çıkartmak istediklerini söylediler.

Bağdat’taki temasları sırasında Iraklı yetkililerle enerjinin yanı sıra ticaret ve ekonomi ilşkilerini de ele alma fırsatı yakaladıklarını işaret ederek, şunları söyledi. “”Irak ile geçmişte elektrik ticareti yapıyorduk. Şimdi elektrik ticaretini yeniden daha kapsamlı başlatma konusunda bir mutabakatımız var. Onun için de mevcut bağlantı kapasitesinin artırılması gerekiyor. Bizim tarafta gerekli hazırlıkları yaptık. Irak tarafı da kendi elektrik şebekesiyle ilgili eksiklerini tamamlarsa, bu hizmeti rahatlıkla verebilir hale geleceğiz. Irak tabi sıcak bir memleket ve yaşam alanlarının soğutulması son derece önemli. Bunun için kesintisiz elektrik kaynağına ihtiyaçları var. Bu konuda gereken desteği vereceğiz, şebeke altyapısının yenilenmesi önemli bir iş kalemi. Yaptığımız temaslarda Irak tarafı bu işte Türkiye’de gerek malzeme üretenlere, gerekse de işlerin yapımı sürecinde görev alabilecek yüklenicilere kapılarının açık olduğunu ifade ettiler. Biz de Türkiye’de elektrik ekipmanı altyapısı, şebeke malzemesi üreten ve bu işlerin uygulamasını, montajını yapan firmalara da duyurmuş olalım. Ciddi bir iş potansiyeli gözüküyor.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.