30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB, Enerji Verimliliği Konusunda Sempozyum Düzenliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), “Elektrik İletim ve Üretiminde Enerji Verimliliği Sempozyumu” isimli bir etkinliği gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ETKB, 2020 yılının Şubat ayında “Elektrik İletim ve Üretiminde Enerji Verimliliği Sempozyumu” etkinliğini gerçekleştirmeyi planlıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ilgi duyan kesimler şu sözlerle davet edildi:

Değerli Araştırmacılar,

Enerji verimliliği arz güvenliğinin temini, enerji girdilerindeki dışa bağımlılığın azaltılması ekonomik büyümeye ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi çeşitli faydaları sebebiyle Dünyada olduğu kadar ülkemizde de enerji politikalarının önemli ayaklarından birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, enerji tüketimini azaltmaya yönelik talep bazlı enerji verimliliği politikaları dışında, enerji üretim ve iletiminde verimliliğin artmasını sağlayacak önlemler ve teknolojik gelişmeler de enerji verimliliğine olumlu katkı sunmaktadır. Bu çerçevede, Bakanlığımızca düzenlenecek ve Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) tarafından teknik destek verilecek “Elektrik İletim ve Üretiminde Enerji Verimliliği Sempozyumu” ile elektrik iletim ve üretiminde enerji verimliliğine ilişkin çalışmaların akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği bir ortamda paylaşılması ve tartışmaya açılması ile farklı paydaşların fikir alışverişi ile bir sinerji yaratılması hedeflenmektedir.

Elektrik İletim ve Üretiminde Enerji Verimliliği Sempozyumu’nda sunulacak bildirilerin santrallerde ekipman verimliliği ve operasyonel verimlilik, iletim ve dağıtım süreçlerinin optimizasyonu ve iletim ve dağıtım elemanlarında verimliliğin arttırılması ile batarya ve akıllı şebekeler gibi elektrik iletim ve üretiminde verimliliğe katkı sunacak teknolojik gelişmeler konularına odaklanması beklenmektedir. Fakat bildiri sahipleri, elektrik iletim ve üretiminde enerji verimliliği çerçevesinde değerlendirilebileceğini düşündükleri bildirilerini iletmeye teşvik edilmektedir.

Sempozyuma ilişkin önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer alıyor:

Bildiri özeti veya poster bildirilerin iletilmesi 15 Ocak 2020’ye kadar
Bilim Kurulu’nun incelemesi ve kabul edilen bildirilerin duyurulması 29 Ocak 2020’ye kadar
Sempozyum * Şubatın ilk yarısı
Tam metinlerin gönderilmesi 24 Nisan 2020

Sempozyum kapsamında ilk aşamada ekli şablona uygun hazırlanacak 300-500 kelime uzunlukta bildiri özeti veya poster bildiriler toplanarak Bilim Kurulu tarafından incelenecek. Türkçe veya İngilizce yazılacak bildiri özeti veya poster bildirilerin 15 Ocak 2020 tarihine kadar e-posta yolu dia2@enerji.gov.tr e-posta adresine iletilmesi gerekmektedir. Sempozyum kapsamında sunulan bildirilerin en fazla 5000 kelimelik tam metinleri ise sempozyum sonrasında talep edilecek. Editöryal seçimin ardından seçilmiş bildirilerin bir kitaba dönüştürülmesi de hedefleniyor.

Elektrik İletim ve Üretiminde Enerji Verimliliği Sempozyumu’na ilişkin organizasyonel masraflar Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Dünya Bankası ile ortaklaşa yürütülen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 2013 yılı programlaması kapsamında yer alan Enerji Sektörü FAZ-2 Projesi’nden karşılanacak.

Bildiri özeti şablonuna ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.