30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ETKB, 2022 Yılı İçin Desteklenecek Projelere 50,1 Milyon TL Yatırım Yapacak

ANKARA ( Enerji Portalı ) – Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığ,ı 2022 Yılı Desteklenmesi Uygun Görülen Verimlilik Artırıcı Projeler’i açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, 38 endüstriyel işletmenin 41 verimlilik artırıcı projesi desteklenmeye hak kazandığı belirtilirken, yapılacak yatırım 50,1 Milyon TL olduğu açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının resmi websitesinde yapılan açıklamaya göre, 38 endüstriyel işletmenin 41 verimlilik artırıcı projesi desteklenmeye hak kazandığını ve söz konusu projeler için 50,6 milyon TL yatırım yapılacağı açıklandı.. Projesine uygun yapılması durumunda yatırımın 15,2 milyon TL’si Bakanlığımız tarafından karşılanacağını ve yatırımlar sonucu yıllık 20,7 milyon kWh enerji ile 15,1 milyon TL parasal tasarruf sağlanması beklendiği belirtildi.

Endüstriyel işletmeler tarafından verimlilik artırıcı projelerle elde edilecek 1 TEP enerji tasarrufu için ortalama 28.494 TL yatırım yapılacağı açıklandı. Bakanlığın bu yatırımların 8.548 TL’lik kısmını desteklemesi öngörülmektedir.

Bakanlığın sağlayacağı 15,2 milyon TL hibe desteğine karşılık endüstriyel işletmelerin yaptığı birincil enerji tasarrufunun parasal karşılığı yaklaşık 34,4 milyon TL’dir.

Bu değer 6 MW’lık doğal gazlı termik santralin (Kıvanç Tekstil Termik Santrali) yatırımına karşılık gelmektedir. 

Destek verilen projelerin tüm listesine ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.