30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

ETKB: 2018 Yılındaki Lisanssız Santral Kurulu Gücü 4.981 MW Oldu

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Güneşte Lisanssız Devrim” diyerek 20148 yılında lisanssız kurulu gücün 4981 MW olduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaştığı görsel ile Türkiye’nin 2018 yılındaki güneş enerjisi lisanssız santrallerin toplam kurulu gücünün 4.981 MW olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) kurulumunda ilk beş il sırasıyla şöyle oldu: Konya, Kayseri, Ankara, Afyonkarahisar ve Şanlıurfa.

Lisanssız Santral kurulumu hakkında:

Kurulu gücü 1 MW’a kadar olarak yenilenebilir enerji (biyokütle, güneş, rüzgar vb. enerjisi santralleri) lisans statüsüne tabi olamadan üretim yapabiliyorlar.

Lisanssız santraller lisanslı santrallerin yükümlü olduğu önlisans, lisans şirket kurma, harç, fon, vergi, ruhsat gibi resmi işlemlerden muaf tutuluyor. Bununla birlikte, YEKDEM kapsamına girebilen lisanssız santraller, 10 yıllık devlet alım garantisi ile ürettikleri elektrik enerjisini devlete satabiliyorlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir