30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Eskişehir’in Çifteler İlçesi “GES” Yatırımcılarını Bekliyor

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Eskişehir’in Çifteler ilçesinde, yer maliyetlerin uygun olması ve gün ışığından fazla yararlanılan yerlerden birisi olması dolayısıyla güneş enerji santralleri (GES) için tercih ediliyor.

Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, yaptığı açıklamada, elektrik ihtiyaçlarının fazlasını üretime dönüştürdüklerini belirterek, özel girişimcilerin dikkatlerini ilçeye çekmeye devam edeceklerini söyledi.

Güneş enerjisinden en fazla yararlanan ilçelerin başında Çifteler’in geldiğini ifade eden Özen, “Çifteler’de bizim trafo istasyonumuz var. Bu yaklaşık 40 megavatlık bir istasyon ve bunu 75 megavata çıkarttılar. Trafo istasyonumuz da 100 megavata çıkartılıyor. Yani 60 megavat civarında bir güneş paneli olacak.” diye konuştu.

Özen, Çifteler’de şu andaki panellerin 35 megavat civarında enerji ürettiğini aktararak, ilçenin 2010 ile 2012 yıllarında yıllık elektrik tüketiminin 2 megavat civarında olduğunu aktardı.

“Çifteler’in şimdi biraz daha tüketiminin arttığı varsayalım ve 15 katı güneşten elektrik üretiyoruz.” diyen Özen, şunları kaydetti:

“Bölgemizde ilçe bazlı olarak bakıldığında en fazla üreten yerlerden birisi olduğumuzu görüyoruz. Çifteler’in ön plana çıkması, yerin, maliyetin ucuz olması ve gün ışığından en fazla faydalanan yerlerden birisi olmasıdır. Tüketim bölgelerine kolay da ulaşabiliyoruz. Bu avantajlardan dolayı Çifteler tercih ediliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.