30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Eskişehir B.B. 7 MW’lık Güneş Enerji Santrali Kuracak

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Mamuca Mahallesi’nde kurduğu güneş enerjisi santralinden elektrik üretmeye başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti belediyeye ait çorak arazilere güneş santralleri kuruyor. Mamuca Mahallesi’nde kurduğu güneş enerjisi santralinden elektrik üretmeye başlayan Belediye, önümüzdeki dönemde 7 MW kapasiteli üç yeni güneş enerjisi santrali daha kurmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, enerji dostu projelere devam edileceğinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

Enerji konusunda yurt dışına bağımlı hale geldiğimiz gerçeğinden yola çıkarak, toprağımıza, suyumuza, havamıza ve insanımıza zarar vermeyen enerji üretim modellerine yönelmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda Mamuca Mahallesi’nde mülkiyeti belediyemize ait alanda güneş enerjisi santralini kurarak, güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyoruz.

Bu santralde ürettiğimiz enerji ana şebekeye veriliyor ve belediye olarak kullandığımız elektrik tüketiminden mahsup ediliyor. Yani bir yandan güneş enerjisinden faydalanırken, diğer yandan da ekonomik olarak belediye bütçemize destek oluyoruz. Önümüzdeki yıllarda belediyemize ait 3 yeni alanda daha toplamda yaklaşık 7 megavat kapasiteye sahip güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyoruz.”

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir