30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erzincan’da Çöpten Enerji Üretilecek

ERZİNCAN (Enerji Portalı) – Erzincan Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen tesisle, 170 ton çöpten 1,6 megavat elektrik üretilecek.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, göreve geldikten sonra tesisin kurulduğu bölgenin ıslahı ile ilgili çalışma başladıklarını kaydetti.

Tesisin kurulacağı alanın 100 bin metrekare olduğunu belirten Başsoy, “İçerisindeki boru sistemiyle enerji elde etme projemizi hayata geçirmiş olduk. İlimizde Erzincan’da günlük ilçeler hariç 170 ton çöp dökülüyor. 170 ton çöpten 1,6 megavat elektrik elde ederek sisteme vereceğiz. Buradan elde edilecek elektrik yedi mahallemizin elektriğini bedavaya getirmek demek. Burada sadece elektrik elde etmekle kalmıyoruz, çöp dağının ıslahı, çimlendirme, ağaçlandırma ve buradaki görüntü kirliliğini de tamamen ortadan kaldırıyoruz.” diye konuştu.

Başsoy, 170 ton çöpün üzeri günlük toprakla kapanıyor ve alttaki boru sistemi ile tesise geldiğini anlatarak, şunları konuştu:

“Erzincan Belediyesi olarak cebimizden bir tek kuruş dahi çıkmadan yap-işlet-devret modeli ile ihale ettik. 15 yıl ilgili firma üretimi yapacak, çalıştıracak, aynı zaman da hem üretimden hem de yer ili ilgili belediyemize kira ödeyecek. Elde edilen cirodan da katkı alacağız. Erzincan Belediyemiz 15 yıl sonra çok güzel bir enerji tesisini bünyemize katmış olacağız. Buraya getirilen makineler yurt dışından ithal olarak getirildi. Çok ciddi ücret ödendi. Buradaki maliyet yaklaşık 20 milyon lirayı bulacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.