30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ertuğrul Gazi’ye İlk LNG Nakli Gerçekleştirildi

HATAY (Enerji Portalı) – 25.06.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ve BOTAŞ Genel Müdürü Sayın Burhan Özcan’ın katılımlarıyla hizmete giren Türkiye’nin ilk yüzer sıvı doğal gaz (LNG) depolama ve gazlaştırma gemisi (FSRU) Ertuğrul Gazi’ye ilk LNG nakli gerçekleşti.

Hatay’da bulunan BOTAŞ Dörtyol FSRU Terminali‘ndeki Ertuğrul Gazi’nin yanına römorkörler yardımıyla yanaşan Bahama bandıralı Berge Arzew gemisi, Cezayir’den yüklediği LNG’yi Ertuğrul Gazi FSRU gemisine aktarma işlemine 28.06.2021 tarihinde başladı. Gemiden gemiye yapılan transfer 2 Temmuz Cuma günü tamamlandı. Berge Arzew, Ertuğrul Gazi’ye bu sürede 132 bin metreküp LNG nakletti. Ertuğrul Gazi aktarılan 132 bin metreküp LNG’yi yaklaşık 85 milyon metreküp doğal gaza dönüştürecek.

Nakledilen LNG’yi üzerindeki ünitelerde gazlaştırma özelliğine sahip Ertuğrul Gazi, talebe ve ihtiyaca göre bu gazı kendi deposunda tutabildiği gibi doğal gaz boru hattı sistemine de aktarabilme özelliğine sahip. 110 milyon metreküp doğal gaz depolama kapasitesi ile dünyada kapasitesi en yüksek gemilerin başında gelen Ertuğrul Gazi FSRU gemisi Türkiye’nin enerji arz güvenliğine ve kaynak çeşitliliğine büyük katkı sağlayarak ülkemizi enerji merkezi olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.