30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erdoğan: Türkiye’nin Enerji Sorunu Kalmayacak

ARTVİN (Enerji Portalı) – Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin enerji sorunu kalmayacağını belirtti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Limak Holding tarafından tamamen milli sermaye, Türk mühendis ve işçilerle inşa edilen ve ekonomiye 1.2 milyar liralık katkı sunacak Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu. Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olması planlanan Yusufeli Barajı’nda şuan yaklaşık 6 bin personelin çalışıyor. Yüzde 70 fiziki gerçekleşme sağlanan baraj 2021’de tamamlanacak.

Başkan Erdoğan, incelemeleri sırasında barajı göstererek, “Bu eser inanıyorum ki gövdesi bittiğinde, bir yıl sonra su tutma süreci bittiğinde dünyanın üçüncü Türkiye’nin de birinci barajı olacak. Böyle bir baraja sahip çıkacağız. Herkes bunu anlıyor mu? Bilmiyorum. Anlayan var anlamayan var.” dedi.

yusufeli barajı

“Baraj kendini 7 yılda kendini amorti edecek.”

Erdoğan, bölgede 7 baraj bulunduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Bu barajlar enerji ve sulamada önemli kaynak. 7 yılda kendini amorti edecek. Bu diğer şeylere benzemez. Geldi mi gelir. Burası enerji üretmeye devam edecek ve Türkiye’nin enerji sorunu kalmayacak.”

Hidroelektrik enerji santrallerinin çok önemli bir özelliğinin bulunduğunu belirten Erdoğan, HES’ler termik santrallere benzemez. Kendimize enerjide yetme sürecine giriyoruz. Bu bakımdan HES’ler önemli. Limak’ın sadece burada değil Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda barajı var. Limak ailesine de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sayın Erdoğan’ın Yusufeli ziyaretindeki konuşmasını buradan dinleyebilirsiniz.

Yusufeli Barajı Süper Yüksek Baraj Listesi’nde yer alıyor…

Yusufeli Barajı, Artvin ili sınırları içerisinde, Çoruh Nehri üzerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonuyla Limak Holding tarafından tümüyle özkaynaklar kullanılarak Türk mühendisler tarafından hayata geçiriliyor. Toplam 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrilikli ince kemer beton kategorisinde ise dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı bu yüksekliği ile süper yüksek baraj kategorisinde yer alıyor. Baraj sahasının jeolojik ve topografik yapısı gereği, projeye özgü ileri mühendislik teknolojileri geliştirilerek uygulanıyor ve bu uygulamalarıyla dünya baraj literatüründe yer alıyor.

Günlük ortalama beton döküm miktarı 7 bin metreküp…

Gövde beton hacmi 4 milyon metreküp olan Yusufeli Barajı gövdesinde; günlük ortalama beton döküm miktarı 7 bin metreküp olup, dünyada bu kategorideki barajlar ile kıyaslandığında, oldukça önemli bir rekora imza atılıyor. Baraj sahasında bulunan yaklaşık 800 metreküp/saat kapasiteli beton santralleri, ön soğutma ve ısıtma tesisleri ile iklim koşulları, mevsim değişiklikleri, hava sıcaklıkları gibi koşullardan etkilenmeksizin her koşulda beton üretilebiliyor.

558 MW’lık bir HES olacak…

Yeraltında planlanan santral binasında bulunan üç ünite ile toplamda 558 MW kurulu güce sahip projede, enerji yapılarında da hidromekanik/ elektromekanik montaj işleri ve beton döküm faaliyetleri eş zamanlı olarak inşa ediliyor.

Yol ve köprü çalışmaları da yapılıyor…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü kontrol ve koordinasyonuyla Yusufeli Barajı rölekasyon yolları yapılıyor. Baraj su tutmaya başladığında mevcut çevre ve bağlantı yollarının bir kısmı su altında kalacağından 72 km yeni yol, 56 km uzunluğunda toplam 39 tünel, dördü özel tasarım olmak üzere toplam 4,13 km uzunluğunda 23 köprünün de yapımı aynı anda devam ediyor.

Kaynak: Sabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.