30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erdoğan: Tüm Türkiye’de Sıfır Atık Sistemini Uygulayacağız

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ENTECH – Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuşan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, 2 yıldır süren Sıfır Atık Projesi’nin detaylarını paylaştı.

ENTECH – Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen Sıfır Atık Forumu’nun resmi açılışı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un teşrifleri ve hitaplarıyla gerçekleştirildi.

“Önümüzdeki süreçte hem fuarlarımız hem de forumlarımız konuyu Anadolu’ya taşıyacağız.”

CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen forumun açılışında konuşan CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Sıfır Atık Projesi ile toplum bilincine sahip çıktığı için Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye teşekkür etti. Ceyda Erem, “Toplumun bilinçlenmesi için bu kadar üst düzeyde yürütülen Sıfır Atık Projesi gerçekten çok kıymetli. Biz de CNR Holding olarak bu hassas konuyu sahiplenmiş durumdayız. Önümüzdeki süreçte hem fuarlarımız hem de forumlarımız konuyu Anadolu’ya taşıyacağız. Çalışmalarız sürüyor.” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan ise konuşmasında şunları dile getirdi:

“Çevre bilinci doğayı bir bütün olarak görmektir. Bu bakış açısında ülkeler arasındaki sınırların hiçbir önemi yoktur. Kendi ülkesini, doğasını korumak isteyen herkes aslında dünyanın doğasını korumakla eş fikirdedir. Kendi sınırınız içerisinde gerçekleştirdiğiniz geri dönüşüm dünyanın her yerinde nüfuz eden bir iyilik hareketidir” dedi. 21. yüzyılın teknolojik gelişmesinden başarılı bir şekilde övünürken, diğer yanda çöp üretimi devam ediyor. O kadar gereksiz paketleme yapıyoruz ki; yarım kiloluk bir ürün kendisinden kaç kat büyük bir paket içinde yer alıyor. Hepimiz bir üretim yaparken çok iyi hesap yapmalıyız. Tüm yaşam biçimlerimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız.

“Bugün 22 bin 913 kamu ve kurumumuz bu sisteme entegre oldu ve giriş yapmaya başladı.”

2017 yılında başlattığımız proje ile ilk hedefimiz kamu kurumlarında çöp kaynağını ayrıştırmayı başarmak. 2 yıldan bu yana 25 bin hizmet binasında Sıfır Atık sistemine geçtik. Sıfır Atık Yönetmeliği ile 2020 yılının ilk yarısında tüm kamu kurumlarımızı sisteme entegre etmiş olacağız. 2020 yılının ikinci yarısında ise 250 binden fazla nüfusu olan ilçe belediyelerimizi ve OSB’lerimizi Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne dâhil etmeyi hedefliyoruz. Bu arada sıfır atık ile ilgili yaptığımız çalışmaları kayıt altına almak için Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ni devreye aldık. Bugün 22 bin 913 kamu ve kurumumuz bu sisteme entegre oldu ve giriş yapmaya başladı.

“2021 yılında depozitoyu sıfır atık uygulamasına dâhil edeceğiz.”

Sıfır atığın büyük edinimleri olduğuna inanıyorum. 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşet uygulamasını getirdik ve şu ana kadar yüzde 78’lik bir orana ulaştık. 2021 yılında ise depozitoyu sıfır atık uygulamasına dâhil edeceğiz. Bu uygulama ile geri dönüşümde daha da büyük kazanımlar elde etmeyi hedefliyoruz. Yine Haziran ayında projemizin bir parçası olan Sıfır Atık Mavi konusunu gündeme getirerek denizlerimizde temizliği başlattık. Bu sayede 122 bin 193 metreküplük deniz çöpü topladık. 769 kuruluş Sıfır Atık Mavi konusunda çalışacağını taahhüt etti.

“20 milyar liralık tasarruf elde etmeyi ve geri kazanım oranını %35’lere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Doğal kaynaklar tükenmeden yarınlara aktararak, yenilenebilir kaynaklara yönelinmesi gerek. İyi bir gelecek istiyorsak yeşil ekonomiyi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Sıfır Atık Projesi sayesinde 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de sıfır atık sisteminin uygulamaya konulmasını sağlamayı ve 20 milyar liralık tasarruf elde etmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Bu arada geri kazanım oranımızı da yüzde 35’lere çıkaracağız.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.