30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erdoğan: “Sınırsız Tüketim Hırsı Bizi Devasa Çevre Sorunlarıyla Yüz Yüze Bırakıyor”

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nda “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programı düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nda düzenlenen “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programına katıldı.

Programa ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin, Milletvekilleri, Azerbaycan Büyükelçisi, ATO Başkanı Gürsel Baran, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan ve öğrenciler katıldı.

Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nda düzenlenen “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programında konuşan ve projeyi gelecek adına son derece önemli bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığını projeye öncülük ettikleri için tebrik etti.

“Türkiye Erozyonla Mücadelede Dünya Lideri”

Erdoğan son 16 yılda orman varlığını güçlendirmek için yoğun çaba sarfettiklerini belirterek Türkiye’nin, erozyonla mücadelede dünya lideri olduğunu ve orman alanını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu dile getirdi.

“Sınırsız Tüketim Hırsı Bizi Bugün Devasa Çevre Sorunlarıyla Yüz Yüze Bırakıyor”

Çevreye ve insana dair son iki asra damga vuran bu değişimin en büyük zararı yine insana, dünyaya ve geleceğe verdiğine değinen Erdoğan, “Sınırsız tüketim hırsı ve ne pahasına olursa olsun tabiat üzerinde tahakküm kurma isteği bizi bugün devasa çevre sorunlarıyla yüz yüze bırakıyor. Denizlerimiz kirlenirken, akarsularımız, göllerimiz, derelerimiz kuruma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Dünya genelinde orman varlığı günden güne daha da azalıyor. Verimli tarım arazilerinin yerini her geçen gün bacalarıyla havayı kirleten fabrikalar alıyor” şeklinde konuştu.

“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Önem Veriyoruz”

Tabiata, çevreye ve hayata dair bakış açımızı düzeltmezsek, dünya yaşanılır bir yer olmaktan tamamen çıkacaktır. Çevre kirliliğini önleyecek, israfı engelleyecek, çevre bilinci kazandıracak çalışmalara öncelik veriyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik veriyoruz. Daha yeşil, daha temiz bir Türkiye’ye sadece fidan dikerek ulaşamayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.