30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erdoğan: Keşfettiğimiz Rezervler 3 Milyar Metreküp

ANKARA (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin Kızılcahamam’daki 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Erdoğan, buradaki konuşmasında petrol ve doğal gaz ile ilgili bir müjde verdi. “Diyarbakır’da ilk defa hidrolik çatlatma yöntemiyle ticari petrol üretimine başladık.” diyen Erdoğan, “Bu tekniği daha da yaygınlaştırarak yeni kuyular açmaya devam edeceğiz. Trakya’da bu yılın başlarında toplam doğal gaz rezervimizi iki katına çıkaran yeni sahalar keşfettik, yaklaşık 3 milyar metreküp rezerve sahip bu sahalar 300 bin hanenin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacaktır.” dedi.

Türkiye’nin yıllık doğal gaz tüketimi ortalama 50 milyar metreküp düzeyinde bulunuyor. Diyarbakır’daki 286 milyar metreküplük rezerv, Türkiye’nin yaklaşık 6 yıllık tüketimine karşılık geliyor.

Resim
Resim

Erdoğan, bor cevherinin ileri teknoloji ile işlenmesi için yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Balıkesir’e temelini atacağımız fabrika ile özellikle taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve personel koruyucu yeleklerde bor karbürünü Türkiye’de üreteceğiz.” diye bildirdi.

Resim

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise; sosyal medya hesabından şu paylaşımları yaptı:

“AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın hitaplarını dinledik. Türkiye’nin her alanda gerçekleştirdiği reformları ele aldık. “

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.