30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Erdoğan İle Putin, Bugün Bir Araya Geliyor

RUSYA (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye meselesini, S-400 teslimatı ve enerji projelerini görüşecek.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, bugün yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ile görüşmesinde Suriye meselesinin yanı sıra S-400 teslimatı ve enerji projelerinin ele alınmasının beklendiğini bildirdi.

Görüşmede, Suriye meselesinin ana gündem maddelerinden biri olacağına işaret eden Uşakov, “İki lider uluslararası ve bazı bölgesel konuları ele alacak. Bunların arasında Suriye konusunu ayrı tutuyorum. Ayrıca ABD’nin bazı birliklerini Suriye’den çekeceğine yönelik açıklaması da değerlendirilecek.” dedi.

Rus S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının da istişare edileceğini vurgulayan Uşakov, “Liderler, kamuoyunda sıklıkla gündeme gelen S-400’lerin Türk ordusuna teslimatı konusunu da ele alacaklar.” diye konuştu.

8 Nisan’da yapılacak zirve kapsamında, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının da düzenleneceğini anımsatan Uşakov:

“Heyetlerin katıldığı toplantıların yanı sıra liderlerin en hassas konuları baş başa istişare edecekleri bazı kısımlar da olabilir. İş dünyasından ve ekonomi kurumlarından temsilcilerin de katılacağı bazı toplantılar yapılacak. Toplantıların ardından tarafların bazı ortak belgelere imza atması planlanıyor.” dedi.

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez ise Twitter hesabında şunları ifade etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde enerji başta olmak üzere diğer alanlardaki işbirliğimizi ve ortaklığımızı değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla Rusya’ya hareket ediyoruz. Ziyaretimiz, ülkemize ve bölgemizin geleceğine önemli katkılar sağlayacak. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.