30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ercömert: “Özel Sektör Enerji Yatırımlarına Destekleri ve Teşvikleri Devam Etmelidir.”

ANKARA (Enerji Portalı) – EIF 11. Uluslararası Enerji Kongresi’nin 9 Kasım’daki “Milli Enerji Kapsamında Hidroelektrik Santraller” isimli oturum Limak Enerji Genel Müdürü ve HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert’in başkanlığında yapıldı.

EIF 11. Uluslararası Enerji Kongresi’nin 9 Kasım’daki “Milli Enerji Kapsamında Hidroelektrik Santraller” isimli oturum Limak Enerji Genel Müdürü ve HESİAD Yönetim Kurulu üyesi Taner Ercömert’in başkanlığında yapıldı.

“Hidroelektrik enerji mevcut durumda Türkiye’nin en büyük yerli ve yenilenebilir enerji kaynağıdır.”

DSİ Genel Müdürlüğü, EPDK, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Limak Enerji, Andritz Hydro ve GE Hydro’dan panelistlerin yer aldığı oturumda tüm panelistlerce halen hidroelektrik enerjinin Türkiye’nin en büyük yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olduğunun altı çizilerek HES’lerin Türkiye’nin elektrik üretimine  % 20-25 arasında önemli bir katkısı olduğu ifade edildi.

“2018 yılı hidroelektrik enerji üretimi 50 milyar kWh’i, toplam yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi ise 82 milyar kWh değerini geçti.”

Oturumun açılış konuşmasında, 2018 yılı hidroelektrik enerji üretiminin hali hazırda 50 milyar kWh’i, toplam yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimin ise 82 milyar kWh’i geçtiğini belirten Taner ERCÖMERT ülke enerji ihtiyacının karşılanması için enerji üretiminde yerli ve özellikle de yenilenebilir kaynak payının artırılması yönündeki dönüşüm sürecini ve bu çerçevede uygulanan Milli Enerji politikasını desteklediklerini vurguladı.

“35.000 MW HES kurulu gücü hedefinin gerçekleşmesi için DSİ ve HES yapımında başarılı yerli şirketlerimizin öncülüğünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Ercömert, elektrik kurulu gücünde ilk hedefin 2020’de 100.000 MW’ın geçilmesi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin 100.  Yılı’na özel 35.000 MW HES kurulu gücü hedefinin gerçekleşmesi için DSİ ve HES yapımında başarılı yerli şirketlerimizin öncülüğünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz, ülkemizde HES yapımları devam edecektir,” dedi.

“HES kurulu gücü 28.000 MW’ı geçerek ülkemizin kurulu güçte en büyük kaynağı konumuna geçti.”

2002’de  ülkemizin hidroelektrik kurulu gücü 12.474 MW iken 2018’de 28.000 MW’ı geçerek ülkemizin kurulu güçte en büyük kaynağı konumuna geçtiğini belirten Sayın Ercömert, “Enerji ithalatına son 10 yılda  27-70 milyar $ arasında para ayrılan ülkemizde hidroelektrik santrallar ve diğer tüm yenilenebilir enerji kaynaklarımızın geliştirilmesine devam edilmesi ekonomimiz için de gereklidir.” diye vurguladı.

“Hedeflerimize ulaşabilmek enerji ve elektrik üretiminde özel sektör payı daha da artırılmalı ve de devletimizin özel sektör enerji yatırımlarına destekleri ve teşvikleri devam etmelidir.”

Ercömert konuşmasında son olarak, “2023 ve sonrası dönemlere ilişkin milli enerji hedeflerine ulaşılabilmesi için enerji ve elektrik üretiminde özel sektör payı daha da artırılmalı ve de devletimizin özel sektör enerji yatırımlarına destekleri ve teşvikleri devam etmelidir.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.