30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ,YEK Teminatı ve KBB Katsayısı Eğitimini Gerçekleştirdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPİAŞ, 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak olan YEK Teminatı ve KBB Katsayısı ile ilgili eğitimini 27 Aralık 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.(EPİAŞ), 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak olan YEK Teminatı ve Kredi Kayıt Bürosu (KBB) Katsayısı ile ilgili eğitimini 27 Aralık 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ve Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in de katıldığı programda Ahmet Türkoğlu yaptığı açılış konuşmasında EPİAŞ’ın, enerji piyasasının ve piyasa katılımcılarının ihtiyaçlarına yönelik olarak faaliyetlerini yürütmekte olduğunu ve çalışmalarını bu yönde her geçen gün arttırdığını ifade etti. Piyasa katılımcılarının eğitime göstermiş olduğu ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Türkoğlu, Katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda taleplerini EPİAŞ’a iletme konusunda kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.

Eğitim, KBB Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya’nın “KKB, Findeks Platformu ve Ticari Kredi Notu” ve EPİAŞ Piyasa Operasyonları Direktörü Nezir Ay’ın “Teminat Yönetimi” başlıklı sunumları ile devam etti.

Koray Kaya, katılımcılara Kredi Kayıt Bürosu’nun yapısı, görev ve sorumlulukları hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra, “Ticari Kredi Notu (TKN) firmaların kredi geri ödeme performansını tahminlemek amacıyla KKB tarafından hesaplanır. TKN, minimum 1, maksimum 1000 değerini alabilmektedir. 2019 yılı itibarıyla Ticari Kredi Notu, teminat hesaplama prosedüründe yer alan YEK teminatı hesaplamasında bir katsayı olarak kullanılmaya başlayacaktır. Ticari Kredi Notu’nun hesaplamaya dahil edilebilmesi için katılımcıların “Findesk Platformu’na üye olma, Muvaffakat verme, YEK teminatı hesaplamasında KKB katsayısı hesaplama” aşamalarını takip etmesi sonrasında bu notun EPİAŞ ile paylaşılması gerekmektedir.” diye belirtti.

Kanalıma Abone Olun!

Kayıt yaptırmayan Piyasa Katılımcıların KKB katsayısı 1 olarak  alınacak.

Nezir Ay, ise yaptığı sunumda teminat ile ilgili genel bilgiler vererek, “Piyasa Katılımcılarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt yaptırmaları çok önemlidir. Kayıt yaptırmayan Piyasa Katılımcılarımızın KKB katsayısı 1 olarak alınacaktır. YEK teminat hesaplanması sistemi ise 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla başlayacaktır. Bunu hatırlatmak isterim.” diye ifade etti.

Eğitimin sonunda gerçekleşen soru-cevap kısmında ise katılımcılar konu hakkında merak edilenleri konuşmacılara sorma fırsatı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.