30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ’ın Raporuna Göre En Fazla Enerji Santrali İzmir’de

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPİAŞ’ın hazırlamış olduğu şehirlere göre kurulu güç, santral sayısı ve serbest tüketici araştırmasının sonuçlarına göre; en fazla enerji santrali bulunan il İzmir, en fazla kurulu güce sahip olan il ise Kahramanmaraş. En çok serbest elektrik tüketicisine sahip il ise yine İzmir oldu.

EPİAŞ’ın yapmış olduğu araştırmaya göre; Türkiye’ de toplam 84312,28 MW kurulu güç mevcuttur. En fazla kurulu güce sahip ilimiz 4393,31 MW ile Kahramanmaraş olarak tespit edildi. Kahramanmaraş’ı İzmir ve Hatay izledi. Türkiye geneli dağılım ise aşağıdaki grafikteki gibidir:

EPİAŞ’ın yapmış olduğu araştırmaya göre; Türkiye’ de toplam 1294 tane enerji üretim santrali mevcuttur. En fazla santrale sahip olan ilimiz 68 adet ile İzmir olarak tespit edildi. İzmir’i Kahramanmaraş ve Trabzon izledi. Türkiye geneli dağılım ise aşağıdaki grafikteki gibidir:

EPİAŞ’ın yapmış olduğu araştırmaya göre; en fazla serbest tüketicinin bulunduğu il 36264 ile İzmir olarak tespit edildi. Buradaki serbest tüketici sayısı, PMUM’a kayıtlı sayaçların il bilgilerine göre düzenlenmiş illere göre serbest tüketici sayıları olduğu belirtildi. İzmir’i İsntabul (Avrupa Yakası) ve Aydın izledi. Türkiye geneli dağılım ise aşağıdaki grafikteki gibidir:

Diğer illerin bilgisi için: EPİAŞ_KuruluGüç_SerbestTüketici_SantralSayısı

İlgili rapora dair detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.