30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ’ın Enerji Sohbetler Konuğu: TEİAŞ Genel Müdürü

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) Enerjik Sohbetler’de bu ay Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Orhan Kaldırım’ı konuk etti.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürü Orhan Kaldırım Enerji Sohpetler’e kendi hayatını anlatarak başladı. Ardından Kaldırım, TEİAŞ hakkında sunum gerçekleştirdi.

Kaldırım, TEİAŞ’ın görevleri arasında;
>> Yük dağıtımı ve frekans kontrolünü gerçekleştirmenin yanı sıra
>> Piyasa işletim lisansı kapsamında yan hizmetler piyasasını ve dengeleme güç piyasasını işletmek,
>> Şebeke dengeleme uzlaştırma ve yan hizmetler hakkındaki yönetmeliklerin uygulanmasını gözetmek

olduğunu hatırlattı.

Kaldırım, TEİAŞ’ın teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bunu sahada da kullandığını belirtti. Böylece 2017 yılında 12,72 olan toplam arıza endeksini 2018 yılında 4,93’e ve 2019 yılında ise 2,15’e indirdiklerini de ifade etti.

Ülkemizde üretilen enerjinin neredeyse yarısı yenilenebilir enerjiden…

2023 yılında devreye alınacak nükleer santral projesinde aksaklık olması gibi olumsuz durumlar için önlemleriniz sorusunu Kaldırım şöyle cevaplandırdı:

“Biz her sene sistem ve arz güvenliğiyle ilgili Master Plan, Bölgesel Bağlanabilir Kapasite, Üretim Kapasite Projeksiyonu, Uzun Dönem Elektrik Enerjisi Üretim Gelişim Planları yapıyoruz. Bu planları yaparken dağıtım şirketleri ve diğer kullanıcılarımızın talep tahminlerini ve Bakanlığımızın yayınladığı Türkiye Elektrik Enerjisi Talep Projeksiyonunu referans alıyoruz. Bu raporların sonucuna göre alternatif önlemlerimiz bulunmaktadır. Kanunun bize verdiği yetkiye göre TEİAŞ kapasite kiralayabilir veya santral yaptırabilir. Böylece sistem aksamadan devam ettirilebilir.”

Kaldırım, Türkiye’nin çevreye duyarlı politikalar izlediğini ve bu amaçla yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ettiğini hatırlattı ve şunları ekledi:

“Ülkemiz, özellikle son zamanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye başladı. 2017 yılında kurulu gücümüzün yüzde 46’sı yenilenebilir iken 2018 yılında yüzde 48’e, 2019 yılında da yüzde 49’a çıkmıştır. Bugün, ülkemizde üretilen enerjinin neredeyse yarısı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmektedir. 2017 yılında üretilen enerjinin yüzde 30’u yenilenebilir kaynaklarla sağlanmışken, 2018 yılında yüzde 32’ye, 2019 yılında ise yüzde 44’e çıkmıştır. Bu oranların ilerleyen dönemlerde daha da artması öngörülmektedir. Çevreyi korumak, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için üzerimize düşeni yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaldırım ayrıca, “Dışa bağımlılığı azaltmak içinde kaynağı yerli olan üretimleri arttırmalıyız. 2017 yılında kurulu gücümüzün yüzde 58’i yerli kaynak iken 2018 yılında yüzde 60’a, 2019 yılında da yüzde 62’ye çıkmıştır. 2017 yılında üretilen enerjinin yüzde 45’i yerli kaynaklarla sağlanmışken, 2018 yılında yüzde 49’a, 2019 yılında ise yüzde 62’ye çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.