30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ, YEKDEM Maliyetleri Hakkında Önemli Bir Açıklama Yaptı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenme Mekanizması (YEKDEM) hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

EPİAŞ tarafından yapılan açıklamada güncel YEKDEM maliyetlerinin ilgili rapor sayfasında yer aldığı anımsatarak şunlar belirtildi:

YEKDEM maliyeti, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik (YEKDEM Yönetmeliği), Elektrik Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) uyarınca dönemsel olarak hesaplanarak ilgili katılımcılara yansıtılan tutardır.

YEKDEM Yönetmeliği’nde; itirazlar, faturalama ve ödemelere ilişkin süreç için “Faturalama, ödemeler, ödemelerin yapılmaması, itirazlar ve düzeltmelere ilişkin süreçler için dengeleme ve uzlaştırma işlemlerini düzenleyen ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.” hükmüne yer verilmiş olup, gerekli işlemler DUY’ da yer alan hükümlere göre yapılmaktadır.

DUY’da yer alan itirazlar ve düzeltme işlemleri başlıklı maddelerde itiraz edilebilecek ve düzeltme yapılabilecek süreler belirlenmiş olup, düzeltme yapılan dönemler için YEKDEM Yönetmeliği hesaplamaları ile DUY hesaplamaları güncellemelere göre tekrar yapılmaktadır. Güncel hesaplama sonrasında daha önce yapılmış olan hesaplamalardan farklı bir sonuç elde edilmesi halinde, aradaki fark tutar piyasa katılımcılarına alacak ya da borç olarak yansıtılmaktadır.

Şirketimiz rapor sayfasında yer alan YEKDEM Raporları içerisinde yer alan Birim Maliyet raporunda (https://rapor.epias.com.tr/rapor/xhtml/yekdemBirimMaliyeti.xhtml), dönemsel olarak hesaplanan ve güncellenen YEKDEM maliyeti yayınlamakta olup, ilgilenen kişi ya da kurumların bilgisine sunulmaktadır.

Bilgilerinize sunarız.”

YEKDEM Raporları’na göre; Ağustos ayı YEKDEM birim maliyeti 66,70 TL/MWh oldu. Ele alınan dönemde Piyasa Takas Fiyatı (PTF) ise ortalama 299,329 TL/MWh olarak gerçekleşti.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.