30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ Şeffaflık Platformu’na Yeni Veri Setleri Ekledi

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  EPİAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 5629-17 sayılı Kurul Kararı ile Şeffaflık Platformu’na yeni veriler eklemeye başladı.

Enerji Piyasaları İşletme A,Ş. (EPİAŞ), Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 5629-17 sayılı Kurul Kararı ile Şeffaflık Platformu’na yeni veriler eklemeye başladı.

EPİAŞ; GÖP Esnek Teklif Miktarları, GÖP Esnek Teklif Eşleşme Miktarları, GİP Ağırlıklı Ortalama Fiyatı, Piyasa Katılımcılarının Piyasa Katılım Durumu, Tedarikçisini Seçme Hakkını Kullanan/Kullanmayan Serbest Tüketicilerin Tüketim Kırılımları ve YEKDEM Katılımcı Listesi ile ilgili verilerini de artık yayınlanacağını bildirdi.

EPİAŞ’ın sitesinde yer alan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 5629-17 sayılı Kurul Kararı ile Enerji piyasalarında katılımcıların bilgiye zamanında, doğru ve eşit bir şekilde ulaşması, adil, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasa ortamının tesis edilmesi için Şirketimiz tarafından Şeffaflık Platformu işletilmekte ve geliştirilmektedir. Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarına ilişkin verilerin yer aldığı platformda Üretim, İletim, Tüketim, Piyasalar, Doğal Gaz, Barajlara ait veriler katılımcılarımızın ve kamuoyunun kullanımına sunulmakta ve Kurul Kararına istinaden yeni veriler eklenmeye devam etmektedir.

Bu kapsamda aşağıda yer alan veri seti Şeffaflık Platformu’na eklenmiştir.

  • GÖP Esnek Teklif Miktarları, (Piyasalar > GÖP)
  • GÖP Esnek Teklif Eşleşme Miktarları, (Piyasalar > GÖP)
  • GİP Ağırlıklı Ortalama Fiyatı, (Piyasalar > GİP)
  • Piyasa Katılımcılarının Piyasa Katılım Durumu, (Piyasalar> Genel Veriler)
  • Tedarikçisini Seçme Hakkını Kullanan/Kullanmayan Serbest Tüketicilerin Tüketim Kırılımları, (Tüketim>Serbest Tüketici)
  • YEKDEM Katılımcı Listesi (Üretim>YEKDEM )

Aşağıda yer alan veriler ise Kurul Kararında belirtildiği üzere;

  • Serbest Tüketici sayısı verisi Tedarikçisini Seçme Hakkını Kullanan/Kullanmayan Tüketici Sayıları yayımlanacak şekilde, (Tüketim>Serbest Tüketici)
  • Toplulaştırılmış halde yayımlanan “GÖP Eşleşme Miktarı” verileri organizasyon bazında, (Piyasalar>GÖP)
  • Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarının Kırılım Detayı YAL, YAT, KÜPST kırılımlarını gösterecek şekilde (İletim>Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı)

yeniden düzenlenmiştir.

Verilere ilişkin her türlü soru, talep ve önerilerinizi <seffaflik@epias.com.tr> adresine gönderebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.