30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ, Piyasa İşlemlerinde Yeni Bir Döneme Geçiyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemleri (KOPİ)”ne İlişkin Yöntem’i 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle hayata geçiyor.

EPİAŞ, tüm piyasa katılımcılarını ilgilendiren yeni bir uygulamaya geçiyor. “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemleri” isimli yen uygulama ile şirket, GÖP Satış Kontrolü ve Organizasyon Limitleri, İkili Anlaşma Kontrolü ve Karşılığı Olmayan İşlem Kontrolü işlemlerini gerçekleştirecek.

Karşılığı olmayan piyasa işlemleri kapsamında bir teslim gününe ilişkin süreçler ise şu şekilde belirlendi:

  • Ön bildirim – Teslim tarihinden önceki gün saat 17:00’da yapılacak.
  • Nihai bildirim – Teslim tarihinden sonraki gün saat 09:00’da yapılacak.
  • İtiraz süreci- Ön bildirim ile başlayıp nihai bildirimin yapıldığı iş günü saat 10:30’da nihai bildirimin yapıldığı gün iş günü değil ise takip eden ilk iş günü saat 10:30’da sona erecek.

30 Eylül 2019 (bugün) 17:00 itibariyle gün öncesi piyasası satış işlem limitleri karşılığı olmayan piyasa işlemleri yöntemi kapsamında belirleneceğini bildiren EPİAŞ, açıklamasında şunları belirtti:

“Tüm piyasa katılımcılarını ilgilendiren ‘Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine’ İlişkin Yöntem 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Piyasa katılımcılarının KOPİ yöntemi kapsamında gelen değişikliklerde olası problemleri yaşamaması adına kontrollerini gerçekleştirmesi önemli olacaktır.

Tüm piyasa katılımcılarının 30 Eylül saat 17:00 itibari ile gün öncesi piyasası satış işlem limitleri karşılığı olmayan piyasa işlemleri yöntemi kapsamında belirlenecektir. Gün öncesi piyasasında önceden tanımlanmış olan toplam satış limitleri yerine KOPİ limitleri devrede olacaktır.  KOPİ kapsamında belirlenen toplam satış limitlerinizi GÖP yazılımında ‘piyasa sonuçları’ başlığı altında ‘ticaret limitleri’ sekmesinden öğrenebilirsiniz. Katılımcıların gün öncesi piyasasında 2 Ekim teslim günü için satış yönlü teklif kaydetmeleri bu limitler kapsamında yapılabilecektir.

Karşılığı olmayan piyasa işlemleri yöntemi kapsamında ikili anlaşmalar kontrolü ilk kez 1 Ekim 2019 Salı günü içerisinde 2 Ekim 2019 Çarşamba teslim günü için yapılacaktır. Piyasa katılımcılarının 2 Ekim teslim günü için yapacakları satış yönlü ikili anlaşmalar karşılığı olmayan piyasa işlemleri kontrol formülü kapsamında değerlendirilecektir.

İkili anlaşmalar kontrolü süreci her gün teslim gününden bir önceki gün işletilecektir.

  • İkili anlaşmalar kontrol ön bildirimi saat 16:10’da yapılacaktır.
  • İkili anlaşmalar kontrolü saat 16:30’da yapılacaktır.
  • İkili anlaşmalar kontrolü itiraz süreci saat 16:35-16:50 arasında olacaktır.
  • Ek ikili anlaşmalar süreci saat 16:50-17:00 arasında olacaktır.

Öte yandan piyasa katılımcılarının ikili anlaşmalar kontrolünde ön bildirim alabilmeleri için EKYS (EPİAŞ Kimlik Yönetim Sistemi) üzerinden kendi kullanıcıları ile giriş yaparak kullanıcı iletişim tercihleri kısmından aşağıda yer alan iletişim tercihlerini seçmesi gerekmektedir;

  • 16:10 itibari ile ikili anlaşmalar kapsamında karşılığı olmayan işlem yaptırımı hakkında e-posta bildirimi almak istiyorum.
  • 16:10 itibari ile ikili anlaşmalar kapsamında karşılığı olmayan işlem yaptırımı hakkında SMS bildirimi almak istiyorum.

Karşılığı olmayan satış işlemlerinin tespiti 1 Ekim 2019 teslim tarihi itibariyle başlayacaktır. 1 Ekim teslim tarihi için ön bildirim 30 Eylül Pazartesi günü saat 17:00’da DGPYS ekranları üzerinden yayımlanacaktır. 1 Ekim tarihi için GİP’te yapılan işlemlerin de dahil olacağı nihai bildirim ise 2 Ekim Çarşamba günü saat 09:00’da yapılacaktır. 1 Ekim tarihine ilişkin itiraz süreci 30 Eylül’de ön bildirimin yapılması ile birlikte başlayacak olup, nihai bildirimin yapılacağı 2 Ekim saat 10:30 itibariyle sona erecektir. Karşılığı olmayan satış işlemlerinin tespitine ilişkin, itirazlar da dahil olmak üzere, tüm süreçler için DGPYS ekranları kullanılacaktır.

Piyasa katılımcılarının yöneticileri (PK Admin) EKYS test ortamı ve canlı ortam üzerinden kullanıcılarına aşağıdaki yetkileri atamaları gerekmektedir. Aksi takdirde yeni sayfalarda işlem yapılamayacaktır:

Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki mail adreslerine iletebilirsiniz:
gop@epias.com.tr
uzlastirma@epias.com.tr”

Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemi Yöntem’i okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/09/Karşılığı-Olmayan-Piyasa-İşlemi-Yöntem.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

KOPİ Eğitim Sunumu’nu indirmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/09/KOPİ-Eğitim-Sunumu-1.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

EPİAŞ’ın hazırlamış olduğu KOPİ eğitim videolarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Kanalıma Abone Olun!

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.