30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ Mobil Uygulaması Hizmete Girdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “EPİAŞ Mobile” uygulamasını katılımcı ve kamuoyunun kullanımına sunduklarını belirtti.

“EPİAŞ Mobile” uygulaması uzun soluklu çalışmalar sonucunda kullanıma hazır hale getirildi. Ahmet Türkoğlu uygulama hakkında şu sözleri dile getirdi:

Mobil uygulamamız sayesinde periyodik piyasa verilerini oldukça pratik bir şekilde izleme, şeffaflık verilerini kolayca takip etme, fiyat ve duyurular yayımlandığında anında bildirim alma gibi birçok pratik imkanı katılımcılarımıza sunuyoruz.”

Türkoğlu, EPİAŞ’ın 4. Şeffaflık Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, şeffaflığın, ticaret yapanların pozisyonlarını piyasa koşullarına uygun olarak belirleyebilmesi için temel şart olduğunu söyledi.

EPİAŞ’ın, sağlıklı piyasa işletimiyle piyasanın talep ve dinamiklerini doğru yorumlayarak, sektör katılımcılarını bir araya getirdiğini ifade eden Türkoğlu, 3. Şeffaflık Çalıştayı’nda elde edilen sonuçlara dayanarak veri setlerini güncellediklerini bildirdi.

“98 Ayrı Veri Şeffaflık Platformu’nda”

Türkoğlu, “Şeffaflık Platformu’nda” 98 ayrı verinin yayınlandığını ve geçen yıldan bu yana platforma doğal gaz iletim verileri, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası verileri, barajlı hidroelektrik santralleri su verileri, santral yatırımları, lisanssız santral üretimleri ile EPİAŞ bünyesinde oluşan verilerin eklendiğini anlattı.

“Fiziksel teslimatlı vadeli elektrik ve doğal gaz piyasaları kurulacak”

Piyasalarda güven ortamının ve öngörülebilirliğin oluşturulmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Son zamanlarda sektörümüzde yaşanan gelişmelerle beraber güven ortamının tesis edilmesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. EPİAŞ olarak bu ortamın sağlanması adına attığımız adımlardan biri de fiziksel teslimatlı vadeli elektrik ve doğal gaz piyasalarının kurulması olacak. Sektörün bu piyasalara olan ihtiyacının farkında olarak yoğun bir şekilde piyasa tasarımını tamamlamak için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Piyasanın kurulmasına ilişkin ilgili kurumların bilgilendirildiğini söyleyen Turkoğlu:

“Mevzuat sürecine paralel olarak piyasa kurgusuna yönelik iş geliştirme faaliyetleri de büyük oranda olgunlaşmış olup yakın zamanda yazılım çalışmalarına başlamayı planlıyoruz. Dolayısıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve ilgili kurumlarımızın iznine bağlı olarak 2019’da bu piyasayı hizmetinize sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kolaylık, Derinlik ve Yenilik

Uygulamanın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in belirttiği, “kolaylık, derinlik ve yenilik” prensipleri çerçevesinde piyasaları daha ileriye taşıma hedefine önemli katkı sağlayacağını düşündüğünü vurgulayan Türkoğlu, “Mobil uygulamamız sayesinde periyodik piyasa verilerini oldukça pratik bir şekilde izleme, şeffaflık verilerini kolayca takip etme, fiyat ve duyurular yayımlandığında anında bildirim alma gibi birçok pratik imkanı katılımcılarımıza sunuyoruz. Çalıştaya yetiştirmek üzere çalışmalarını henüz tamamladığımız uygulamamızın katılımcıların katkılarıyla çok daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.