30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ, Etkin Bir Enerji Piyasası İçin Çalışmalarına Devam Ediyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPİAŞ, “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine İlişkin Prosedür Taslağı”nı kamuoyunun görüşüne açarak daha etkin bir Enerji Piyasası için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine İlişkin Prosedür Taslağı”nı kamuoyunun görüşüne açarak daha etkin bir Enerji Piyasası için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

EPİAŞ konuyla ilgili yaptığı duyuruda şunları bildirdi:

“Bilindiği üzere, 14/04/2009 tarihli ve 27200 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından değişiklik yapılması amacıyla hazırlanan “Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği Değişiklik Taslağı” EPDK internet sayfasında 11 Ocak 2019 tarihine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine sunulmuştu. Söz konusu Değişiklik Taslağı’nın “Karşılığı olmayan piyasa işlemleri” başlıklı 57/A maddesinin ikinci fıkrasında “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine İlişkin Prosedür, Piyasa İşletmecisi tarafından hazırlanarak Kuruma sunulur ve internet sitesinde yayımlanır. Bu Prosedür için Kurul onayı şartı aranmaz, ancak Piyasa İşletmecisi Kurum tarafından herhangi bir zamanda gerek görülen geliştirme ve değişiklikleri kendine tanınan süre içerisinde tamamlar.” hükmü yer almaktadır.

İlgili hüküm uyarınca Şirketimizce yürütülen çalışmalar neticesinde “Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine İlişkin Prosedür Taslağı” hazırlanmış ve ilgililerin görüşlerinin alınmasını teminen Şirketimiz internet sayfasında 15 Mart 2019 tarihi mesai bitimine kadar görüşe açılmıştır. İlgililerin, Karşılığı Olmayan Piyasa İşlemlerine İlişkin Prosedür Taslağı hakkındaki görüş ve önerilerini, gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi amacıyla 15 Mart 2019 tarihi mesai bitimine kadar resmi yazı ile Şirketimize ve (MS Word) formatında mevzuat@epias.com.tr e-posta adresine göndermeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

EPİAŞ’ın taslak prosedürüne ve konuyla ilgili görüş bildirme formuna aşağıdan ulaşabilirsiniz:

EPİAŞ, bir diğer duyurusunda ise mevcut Gün Öncesi Piyasası test ortamının adının değiştirildiğini ve mevcut test ortamının adresninin “http://eskitestgop.epias.com.tr olarak güncellendiği bildirdi.

EPİAŞ ilgili duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

“Mevcut kullanılan yazılımın test edilebilmesi amacıyla mevcut test ortamının adresi http://eskitestgop.epias.com.tr olarak güncellenmiştir. Webservis dokümanlarına http://eskitestgop.epias.com.tr/gop-servis/technical/ adresinden ulaşılabilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi gop@epias.com.tr mail adresine gönderebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.